Jak zaakceptować swoją sylwetkę
Zdjęcie autorstwa Rodrigo Feksa z Pexels

Wyróżniamy kilka typów sylwetki, każda z nas reprezentuje jeden z nich. Choć nasza figura może zmieniać się na przestrzeni czasu, gdy np. tyjemy lub chudniemy, to warto poznać jej specyfikę. Ułatwi nam to dobór ubrań. Pokaże również, jakimi atutami dysponujemy. W naszym artykule podpowiadamy, jak zaakceptować swoją sylwetkę.

Spis treści:

  1. Czy podział na typy sylwetki stygmatyzuje?
  2. Czy klepsydra też miewa kompleksy związane z wyglądem?
  3. Jakie atuty ma typ sylwetki stożek?
  4. Czym charakteryzuje się typ sylwetki gruszka?
  5. Typy sylwetki – jabłko
  6. Co powinna podkreślać kolumna?
  7. Jak zaakceptować swoją sylwetkę?
  8. Jak skorygować proporcje sylwetki?
  9. Kiedy warto skorzystać z pomocy stylistki?

Czy podział na typy sylwetki stygmatyzuje?

Niektóre kobiety uważają podział na typy sylwetki za formę stygmatyzacji. Tymczasem takie podejście to spory błąd. Podział na typy sylwetki czy kolorystyczne nie ma bowiem negatywnego wydźwięku. Choć każda z nas jest inna, pozostaje atrakcyjna. Dzięki różnorodności nas świat zachwyca barwami i pięknem. Każdy typ sylwetki posiada swoje atuty, które warto podkreślić w codziennych stylizacjach.

Czy klepsydra też miewa kompleksy związane z wyglądem?

Klepsydra uchodzi za najbardziej pożądany typ sylwetki. Wyróżniamy jej dwie wersje – drobną, panie w rozmiarze 34 i 36 oraz krągłą – większe rozmiary. Klepsydra wyróżnia się tym, iż jest proporcjonalna. Ma biodra i ramiona podobnej szerokości, można też u niej dostrzec wyraźne wcięcie w talii. Nasz mózg został tak skonstruowany, iż ceni sobie proporcjonalność, postrzega ją jako piękną i atrakcyjną. Jednak nawet klepsydra zazwyczaj ma sobie coś do zarzucenia. Drobne klepsydry mają płaski brzuch, ale często narzekają na zbyt mało krągłe kształty. Natomiast krągłe klepsydry narzekają na odstający brzuch, który namiętnie zwalczają.

Jakie atuty ma typ sylwetki stożek?

Typ sylwetki stożek charakteryzuje się szerszymi ramionami w stosunku do bioder. Stożek może mieć większy biust, ale też mniejszy. W obu przypadkach wpływa to na wybór stylizacji. Zazwyczaj jednak stożek ma stosunkowo długie i zgrabne nogi. Panie o typie sylwetki stożek często narzekają na męskie proporcje ciała i zbyt rozwinięte ramiona. Tymczasem nie zwracają uwagi na swoje atuty – zgrabne nogi i obfity biust. Ponadto proporcje sylwetki można zrównoważyć.

Czym charakteryzuje się typ sylwetki gruszka?

Typ sylwetki gruszka ma biodra szersze od ramion i płaski brzuch. To bardzo kobieca figura, ale panie często narzekają na swoje krągłości, zamiast uczynić z nich atut. Kim Kardashian, która ma spore rzesze zwolenniczek, wbrew obiegowej opinii nie jest klepsydrą, lecz gruszką. Mimo to uchodzi za seksowną i atrakcyjną.

Typy sylwetki – jabłko

Typ sylwetki jabłko nie ma wyraźnie zarysowanej talii, posiada natomiast wystający brzuszek i zgrabne nogi. Jeśli jabłko wybierze sukienkę odcinaną pod biustem z mocniejszym dekoltem skoncentruje uwagę odbiorców na tej części ciała, która jest jej atutem. Poza tym sukienka przed kolano wyeksponuje też zgrabne nogi.

Co powinna podkreślać kolumna?

Kolumna nie ma wyraźnie zarysowanej talii, jej ramiona i biodra są mniej więcej tej samej szerokości. Ten typ sylwetki może natomiast pochwalić się długimi nogami. Minispódniczki i krótkie sukienki w przypadku kolumny potrafią zdziałać cuda. Szczególnie sprawdzą się sukienki, które nabierają powietrza na dekolcie i nogach, a są przewiązane paskiem tworzącym talię.

Jak zaakceptować swoją sylwetkę?

Jak zaakceptować swoją sylwetkę? Przede wszystkim należy się pogodzić z tym, że nie ma ludzi idealnych. Nawet klepsydra zawsze znajdzie powód do narzekań. Każdy typ sylwetki posiada atuty. Trzeba umieć je podkreślić. Tymczasem większość z nas nadmiernie koncentruje się na wadach. Walczy z nimi, nie zawsze umiejętnie, ponieważ wiele Polek ma problem z określeniem typu sylwetki. Musisz zmienić myślenie. Zamiast narzekać na to, że jesteś małą klepsydrą, pomyśl o tym, że jesteś proporcjonalna i masz zgrabny brzuch, który czasem można odsłonić.

Jak skorygować proporcje sylwetki?

Jeśli przeszkadza ci jakiś element sylwetki, zastanów się, w jaki sposób możesz go skorygować. Gruszka może np. łatwo wyrównać proporcje sylwetki, zakładając bluzkę z bufiastymi rękawami. Natomiast stożek uzyska figurę klepsydry, nosząc rozkloszowane spódnice.  Warto czasem też potraktować cechę, którą postrzegamy jako wadę, jako swój atut. Gruszka ma krągłe biodra, których zazdrości jej wiele kobiet. Czy zatem trzeba je na każdym kroku maskować? W tym miejscu warto pamiętać, że nie zawsze biodra są jakieś gigantyczne, po prostu wyróżniają się na tle wąskich ramion.

Kiedy warto skorzystać z pomocy stylistki?

Jak zaakceptować swoją sylwetkę? Czasem warto oddać się w ręce profesjonalnej sylwetki. Wiele z nas wyolbrzymia cechy, które mieszczą się w normie. Np. patrząc w dół, widzimy szerokie biodra, podczas gdy wcale nie jesteśmy gruszką. Po prostu najszerszą częścią dołu są biodra. Zwróćmy uwagę jak na ich tle wyglądają ramiona. Może skutecznie je równoważą.