burza

Przez Polskę przechodzą groźne burze. Najgorsze dopiero przed nami, więc warto poznać zasady bezpieczeństwa podczas burz, które mogą być bardzo niebezpieczne. Jak zachować się podczas burzy? Czego unikać i gdzie najlepiej się schronić?

Wakacje 2017 pod znakiem burz

Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas pogodą. Ulewne deszcze i burze przeplatają się z upałami oraz dość niskimi jak na sezon letni przystało temperaturami. Sierpień przywitał nas dość burzowo. Burze, które zaczęły przechodzić przez kraj w nocy i nad ranem – 10 sierpnia, wyrządziły wiele poważnych szkód. Zalania, podtopienia, zerwane trakcje i brak prąd to tylko niektóre z nich. Dodajmy jeszcze powalone drzewa a nawet jedną ofiarę śmiertelną, którą poraził piorun. Jak się okazuje, burza jest nieokiełznanym żywiołem. Stąd liczne ostrzeżenia meteorologiczne, dotyczące nadchodzących burz. Sytuacja pogodowa ma pogorszyć się w pierwszej połowie nocy. Ostra fala burzowa idzie z Czech, w stronę województwa dolnośląskiego oraz opolskiego. To dla nich wydano 2 stopień zagrożenia. Według prognoz może dojść do opadów dużego gradu, ulewnych deszczy, silnego wiatru a nawet wystąpienia trąb powietrznych. Meteorolodzy i media ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. W związku z tym przypominamy o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas burzy.

Bezpiecznie w czasie burzy

Podczas burzy możemy znajdować się wszędzie, także na otwartej przestrzeni. Wówczas należy złączyć stopy i przyjąć pozycję kucającą. Pod żadnym pozorem nie chowamy się pod drzewami, gdyż przyciągają one pioruny. Stanie pod drzewem w czasie burzy wiąże się z niebezpiecznym, wręcz śmiertelnym ryzykiem. Ogólnie przebywanie na otwartej przestrzeni nie jest wówczas wskazane. Nie zaleca się również chowania pod metalowe elementy, takie jak maszty czy słupy. Najlepszym rozwiązaniem jest schronienie się w pomieszczeniu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy wejść do auta. Samochód wraz z samolotem to najbezpieczniejsze pojazdy w czasie burzy. Na czas burzy lepiej wyłączyć cenne sprzęty elektroniczne z instalacji, ponieważ impuls elektryczny może je zniszczyć. Rozmowa przez telefon stacjonarny to także nie najlepszy pomysł. Osoby pracujące na wysokościach, przebywające w górach czy pracujące na polu powinny jak najszybciej poszukać schronienia i zejść jak najbardziej w dół. Góry są bowiem najbardziej niebezpiecznym miejscem w trakcie burzy, szczególnie wyładowań atmosferycznych. Gdy słyszymy grzmoty, nie wybierajmy się na spacer czy rejs łódką. Silny wiatr może ją przewrócić, stawiając nas w sytuacji zagrożenia życia. W przypadku nagłego gradobicia trzeba się skulić i zasłonić głowę rękoma.

burzeWarto obserwować niebo i sprawdzać komunikaty dotyczące pogody. Istnieją specjalne aplikacje, które pozwalają na monitorowanie burz. Dzięki ostrzeżeniom, które pojawiają się w mediach, możemy na bieżąco sprawdzać stan pogody, co pozwoli schronić się przed burzą. Pamiętajmy, że dbać o swoje bezpieczeństwo i nie ignorować pojawiających się ostrzeżeń.

Katarzyna Antos