Ostatnio cyberataki nabrały na sile. Po części wynika to z faktu, że coraz więcej czynności wykonujemy, korzystając z sieci. Z drugiej strony pojawiają się kolejne inteligentne urządzenia, które wydają się sporym ułatwieniem. Mając telefon w kieszeni i laptop w mieszkaniu, odczuwamy złudne poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem haker potrafi znaleźć sposób, aby nagrywać nasze rozmowy i przeglądać korespondencję z najbliższymi. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo?
Kradzież kont na Instagramie
Cyberataki przybierają różną postać. Swego czasu znana influencerka, ashplumplum, musiała założyć nowe konto na Instagramie i informowała o tym za pośrednictwem przyjaciółek. Jej pierwsze zostało bowiem zhakowane i przejęte przez cyberprzestępców. Influencerka dzięki wsparciu dziewczyn dość szybko odbudowała swoją społeczność, ale nie odzyskała zdjęć z różnych zakątków świata, którymi przez lata dzieliła się na profilu.
Włamania na Facebooka i rozsyłanie zawirusowanych wiadomości na Messengerze
Wielu z nas otrzymuje też nietypowe wiadomości na Messengerze. Koleżanka, która nie lubi biegać, zachęca nas do udziału w konkursie, w którym do wygrania są buty sportowe. Ta sprzeczność powinna nasilić naszą czujność. Starajmy się nie klikać w podejrzane linki, bo możemy sobie zawirusować telefon. Zawsze warto zadzwonić i zapytać znajomej, o co chodzi z tą wiadomością.
Podszywanie się pod przyjaciół i wyłudzanie pieniędzy na przelew telefonem
Nasz kolega opowiadał o swoich przyjaciółkach, które są ze sobą blisko związane. Pewnego dnia jedna otrzymała wiadomość na Messengerze, że druga prosi ją o pożyczenie 500 zł, bo brakuje jej do zamówienia rzeczy w okazyjnej cenie. Zwróci pożyczkę tuż po wypłacie, czyli za kilka dni. Haker prawdopodobnie dobrze przejrzał korespondencję dziewczyn i wiedział, jak sformułować wypowiedź, by brzmiała wiarygodnie. Przyjaciółki zrobiła przelew na telefon i straciła pieniądze. Wkrótce odkryła, że jej koleżanka nie prosiła o pomoc i obie padły ofiarami hakerów. Zgłosiły tę sprawę policji, ale uznano, że przelew wyszedł dobrowolnie z konta przyjaciółki.
Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo? Unikaj publicznego WiFi
Aby uniknąć podobnych historii, warto zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Co to oznacza w praktyce? Specjaliści zwracają uwagę na publiczne WiFi. Choć wydaje się sporym ułatwieniem, to w rzeczywistości stwarza poważne zagrożenie. Oferuje bowiem nieszyfrowane połączenia, przez co potencjalny haker widzi, co pobieramy, jakie strony odwiedzamy i jakie hasła wpisujemy. Jeśli zdobędzie cenne dane na nasz temat, np. o romansie, planowanych inwestycjach, może je sprzedać komuś w darknecie.
Cyberataki w hotelach – powszechniejsze, niż myślisz
Wielu z nas na co dzień zachowuje dużą ostrożność, ale czasem wrzucamy na wakacyjny luz. Kiedy przebywamy w hotelu, czujemy się w nim bezpiecznie. Nie myślimy nawet o tym, że ktoś może nas nagrywać przez inteligentny telewizor, czy inwigilować nasze telefony poprzez publiczne WiFi.
Powiadomienia o logowaniach z nieznanych urządzeń
Zastanawiasz się, jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo? Ustaw powiadomienia o logowaniach z nieznanych urządzeń. Jeśli ktoś będzie próbował wejść na Twojego Facebooka z innego telefonu czy komputera, dowiesz się o tym. Poza tym sytuacja, w którym sprawnie działający laptop nagle się przegrzewa, a nowy smartfon wiesza, to znak, że mogliśmy paść ofiarami hakerów. Nie lekceważmy go.
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie haseł
Dobrym rozwiązaniem wydaje się także uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Kiedy logując się na nowym urządzeniu, musimy jeszcze wpisać kod, który przychodzi do nas SMS-em, istnieje mniejsza szansa, że ktoś nas zhakuje.
Do czego służy menedżer haseł?
Wybierajmy trudne hasła, które trudno odgadnąć czy złamać. Korzystajmy z menedżera haseł, specjalnej aplikacji na telefon i komputer. Wszelkie hasła są w niej zaszyfrowane. Jednocześnie aplikacja pomaga stworzyć je na tyle trudne, że okażą się dobrym zabezpieczeniem. Niestety, dobry haker potrafi je przeskoczyć.
Dlaczego aktualizacja systemu operacyjnego jest tak ważna?
Starajmy się na bieżąco aktualizować system operacyjny smartfona i komputera. Nie ma idealnych programów, podobnie jak nie istnieją idealni ludzie. Do każdego wkradają się błędy. Twórcy systemów operacyjnych starają się je naprawiać, oferując nam aktualizację.
Bezpieczeństwo w internecie to dobry program antywirusowy
Warto zainwestować w dobry program antywirusowy, który wymaga regularnych aktualizacji. Profilaktycznie skanujmy nim sprzęt przynajmniej raz w tygodniu. Pozwala nam to wyłapać ewentualne wirusy i programy szpiegowskie.
W jaki sposób VPN udaremnia przestępstwa w internecie?
Coraz więcej osób przeznacza środki na zakup abonamentu VPN. Wspomniany program koduje wszystkie dane. Są one niedostępne dla hakerów, ale też sklepów internetowych, które zbierają pliki cookies. VPN zapewnia nam bezpieczeństwo w internecie. Jego obsługa nie jest aż tak skomplikowana, jak często zakładamy.