Choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, jest całym zespołem objawów, które towarzyszą przewlekłemu niedotlenieniu serca. Czy można jej zapobiec?
Czynniki ryzyka choroby wieńcowej
Czynniki ryzyka dzieli się na dwie grupy: modyfikowalne i niemodyfikowalne. Tak więc w pewnym stopniu nie mamy wpływu na to, że pojawia się ryzyko choroby. Mając jednak na uwadze czynniki modyfikowalne, zyskujemy też świadomość tego, że to my odpowiadamy za pojawienie się choroby i mamy wpływ na to, czy i w jakim stopniu ta choroba nas dotknie.
Pierwszą grupę stanowią czynniki niemodyfikowalne i są to między innymi wiek, czynniki genetyczne czy płeć. Jak sama nazwa wskazuje, nie mamy na nie wpływu.
Drugą grupę stanowią czynniki modyfikowalne, które w znacznym stopniu decydują o pojawieniu się choroby. Co ważne, na te czynniki mamy wpływ i jak sama nazwa wskazuje, możemy je modyfikować.
Czynniki modyfikowalne możemy ograniczyć właściwą dietą czy zdrowym stylem życia. Należą do nich:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- zwiększone stężenie cholesterolu we krwi,
- zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi,
- nadwaga,
- otyłość,
- używki (papierosy i alkohol),
- zła dieta,
- mała aktywność fizyczna,
- zespół metaboliczny,
- długotrwały stres.
Na te czynniki mamy wpływ. O tym, czy się pojawiają, decydujemy my sami – poprzez styl życia, sposób odżywiania się czy stosowanie leków. Możemy im zapobiegać, a jeśli już są, to możemy je niwelować i w ten sposób odzyskać lub chociaż polepszyć stan zdrowia.
Sabina Sosnowska