Rapport to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego, które oznacza porozumienie. Odgrywa ono bardzo ważną rolę w budowaniu relacji międzyludzkich. Od tego, czy potrafimy się z kimś porozumieć, często zależy skuteczność podjętych przez nas działań. Rapport rzutuje na nasze kontrakty zawodowe oraz życie prywatne. Nić porozumienia sprzyja bowiem nawiązaniu relacji o charakterze romantycznym. Jak zbudować rapport?
Język niewerbalny w komunikacji
Większość komunikatów wysyłamy poprzez język niewerbalny. Obejmują one ton głosu, mimikę twarzy i drobne gesty. Gdy naśladujemy komunikaty niewerbalne naszego rozmówcy, udaje nam się nawiązać więź. Porozumienie dodatkowo ułatwia fakt, że gdy wykonujemy określone gesty, zaczynamy czuć to, co on. Zdajemy sobie sprawę z jego smutku, radości lub tęsknoty, przez co możemy odpowiedzieć na emocje drugiej osoby w sposób empatyczny.
Chcesz zbudować dobry rapport? Dostosuj język do odbiorcy
Osoby, które wiedzą, jak zbudować rapport, często dostosowują język do odbiorcy. Starają się w ten sposób okazać swoje zrozumienie. Niektórzy celowo korzystają ze slangu, który dobrze znają. Inni budują zdania podobnie jak ich rozmówca. Np. używają prostych konstrukcji. Celowo sięgają po neologizmy lub archaizmy, aby zaskarbić sobie sympatię drugiej osoby. Twórcy reklam nie bez powodu określają swoją grupę docelową. Dobry rapport z odbiorcą zwiększa szansę na zakup produktów czy usług danej firmy. Wyjaśnia to, dlaczego reklamy skierowane do młodych dorosłych różnią się od tych, których adresatami są seniorzy. W mediach społecznościowych często równolegle wyświetlają się różne materiały marketingowe. Język i przekaz został w nich dostosowany do wieku odbiorcy.
Jak zbudować rapport? Synchronizacja oddechu
Przed Tobą ważne spotkanie biznesowe lub randka? Zastanawiasz się, jak zbudować rapport? Porozumienie zapewni Ci synchronizacja oddechu. Gdy robisz to powoli, udziela Ci się spokój rozmówcy. Kiedy oddech przyspiesza, wyczuwasz jego lęk. Pozwala to jeszcze lepiej dopasować się do drugiego człowieka. Odpowiedzieć na jego emocje, korzystając ze swojej empatii.
Dlaczego warto dostosować poziom energii do rozmówcy?
Kluczową rolę odgrywa też poziom energii. Każdy z nas jest inny. Niektórzy z nas tryskają energią. Inni działają nieco wolniej i cechuje ich introwertyzm. Napotykając na swojej drodze rozmówcę, który różni się od nas, budujemy rapport, dostosowując poziom energii do drugiej osoby. Jeśli sami jesteśmy spokojni, a trafiamy na człowieka mocno gestykulującego, powinniśmy zwiększyć swoją ekspresję. Jeśli sami uchodzimy za wulkan energii, a nasz przełożony należy do osób zdystansowanych, spróbujmy poskromić swoją ekstrawertyczną naturę. Mówmy spokojnie, a zaskarbimy sobie sympatię rozmówcy. Istnieje większa szansa, że dzięki niej zbudujemy porozumienie w ważnych dla nas kwestiach.
Jak zgrać emocje z rozmówcą i uzyskać porozumienie?
Zaleca się zgranie emocji z rozmówcą. Dobry rapport uzyskamy, gdy będziemy odzwierciedlać jego radość i entuzjazm. Jeśli natomiast druga osoba zmaga się ze złością, wcielmy się w rolę oazy spokoju. Możemy jej powiedzieć, że na jej miejscu też odczuwalibyśmy gniew. Znamy jednak sposób, jak uporać się z tą sytuacją. Wypowiadając te zdania, okazujemy zrozumienie, a zarazem zapobiegamy dalszej eskalacji złości. Istnieje mniejsza szansa, że “oberwiemy” za cudze przewinienia, gdy rozbroimy tę trudną emocję.
Na czym polega aikido opinii?
Aikido opinii to jedna z technik, która pozwala zbudować dobry rapport z rozmówcą. Wspomniana metoda polega na tym, że zgadzamy się z kimś w jednej sprawie, aby następnie móc przekonać ją do zmiany stanowiska w innej. Rozumiem Cię, w Twojej pracy panuje ciężka atmosfera. Czy rozważałeś kiedyś zmianę miejsca zatrudnienia?
Odpowiednie spójniki zwiększają szanse na porozumienie
Specjaliści od rapportu podkreślają, że na porozumienie wpływają czasem drobne niuanse, w tym spójniki, którymi posługujemy się odruchowo. Gdy włączamy do zdania słowo “ale”, dajemy odczuć drugiej osobie brak zgody. Bardzo często możemy zastąpić je spójnikiem “i”, co przełoży się na lepszy kontakt z naszym rozmówcą. Np. pojechałbym z tobą nad morze, ale nie mam czasu. Lepiej powiedzieć: pojechałbym z tobą nad morze i spędził z tobą czas, gdybym go miał.
Rapport w korespondencji mailowej
Rapport, czyli porozumienie, możemy również zbudować, wymieniając się mailami. Zadbajmy o to, aby nasze wiadomości miały zdania podobnej długości. Jeśli jedna osoba korzysta z neologizmów, włączajmy je do swoich maili. Używajmy tych samych skrótów co nasz rozmówca. Jeśli preferuje on emotki, my także wstawiajmy je do wiadomości.
Dlaczego warto pozwolić innym mówić o sobie? Bądź dobrym słuchaczem
Dobry rapport zbudujesz, gdy pozwolisz swojemu rozmówcy mówić o sobie. Większość z nas bardzo to lubi i ceni sobie dobrych słuchaczy. Wciel się w inną rolę niż zazwyczaj. Pozwól drugiej osobie na swobodną wypowiedź, a samemu dokładnie jej słuchaj i zadawaj pytania, które pomagają lepiej zrozumieć pewne zagadnienia.
Jak sprawdzić, czy zbudowaliśmy rapport (porozumienie)?
Zastanawiasz się, czy udało się zbudować rapport (porozumienie)? Zmień gesty i sprawdź, czy druga osoba dopasuje się do Ciebie. Zazwyczaj odzwierciedlamy zachowania rozmówcy, którego lubimy i jest nam bliski.
Magdalena Kukurowska – copywriterka psychologiczna z wieloletnim doświadczeniem, która z zainteresowaniem zgłębia motywy ludzkich zachowań.
Bibliografia:
- Fexeus H.; Sztuka czytania w myślach; Czarna Owca, 2023