Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu

Przyjaźń jest bardzo ważna dla naszego funkcjonowania. Bez niej czujemy się przytłoczeni i nieszczęśliwi, nie mamy na kogo liczyć w trudnych sytuacjach, doskwiera nam samotność. Co ciekawe, przyjaźń wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Bez niej łatwiej popadamy w różnego rodzaju choroby i trudniej je pokonujemy. Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu to poradnik, w którym Hope Kelaher przygląda się różnym odcieniom przyjaźni oraz wyjaśnia, jak szukać bratniej duszy.

Dlaczego tak trudno znaleźć przyjaciela?

Przyjaciel to ktoś, kogo bardzo potrzebujemy w swoim życiu, aby odczuwać szczęście. Niestety, jak przekonuje Hope Kelaher, dziś trudniej go znaleźć niż partnera, z którym stworzymy związek. Mamy mnóstwo aplikacji i portali randkowych, gdzie możemy poznać drugą połówkę, umówić się na spotkanie czy seks. Jeśli chodzi o przyjaźń, to nasze możliwości są dość mocno ograniczone. Warto pamiętać o tym, że nie wystarczy kogoś poznać. Czasem na początku rozmowa świetnie się klei, ale potem okazuje się, że nasze temperamenty i pasje zupełnie się rozmijają. Ona jest bardzo rozrywkowa i lubi chodzić do klubów, my wolimy obcować z kulturą i dużo rozmawiać. Na dodatek nie każdy rzeczywiście chce się umówić na spotkanie i znaleźć dla nas wolną chwilę. Niektóre osoby zawsze potrafią się wykręcić pierwszą lepszą wymówką.

Ile znajomości jesteśmy w stanie podtrzymywać?

Jak pokazały badania, jesteśmy w stanie utrzymywać znajomość ze 150 osobami. Przy czym tylko 5 z nich to bardzo bliscy przyjaciele, 15 przyjeciele, a 50 to znajomi, z którymi czasem spotykamy się na wspólnej imprezie. Im więcej czasu spędzamy w sieci, tym mniej czasu mamy na pielęgnowanie przyjaźni w realu. Tymczasem to właśnie spotkanie twarzą w twarz, wspólny śmiech, żarty, rozmowa czy spożywanie posiłku budują więź, która sprawia, że z tym człowiekiem świetnie się dogadujemy. Staje się nam niezwykle bliski, wręcz traktujemy go jako członka naszej rodziny.

3 rodzaje przyjaźni

Istnieją trzy rodzaje przyjaźni. Pierwszym z nich jest przyjaźń użyteczna, rodzi się podczas naszej aktywności zawodowej lub hobbystycznej  i ma konkretny cel. Np. istnieje jedna dziewczyna z kursu tańca, z którą regularnie rozmawiamy na lekcjach i przed nimi, aby miło spędzić czas. Taka znajomość nie jest głęboka i ma konkretny cel. Z czasem może przerodzić się w coś więcej, czyli w przyjaźń przyjemną. W takiej relacji bardzo lubimy spędzać czas z drugą osobą, chętnie umawiamy się z nią na koncert czy sztukę teatralną. Łączy nas wspólna pasja. Świetnie się ze sobą dogadujemy, ale brakuje tutaj pewnej intymności. Przyjaźń szlachetna obejmuje naszych najbliższych przyjaciół, z którymi łączą nas pewne sekrety. Możemy na nich liczyć w każdej sytuacji. My również okazujemy im wsparcie.  Nawet gdy się dłużej nie widzimy, to podczas spotkania tego w ogóle nie odczuwamy. To najcenniejszy rodzaj przyjaźni, chociaż każda z wyżej opisanych form relacji jest nam do czegoś potrzebna w życiu.

Co daje nam przyjaźń zawarta w poszczególnych okresach życia?

Hope Kelaher przygląda się też przyjaźniom z poszczególnych okresów w naszym życiu. Jako małe dzieci sami nie dobieramy sobie towarzystwa. To rodzice decydują o tym, kto jest dla nas właściwym partnerem do zabawy. Miło spędzamy czas, ale pod bacznym okiem dorosłym. W szkole podstawowej nawiązujemy pierwsze przyjaźnie z własnej inicjatywy. Spędzamy razem czas, bawimy się  i uczymy. Jako nastolatki dzielimy się z przyjaciółmi naszymi sekretami i mamy z nimi intensywny kontakt. Bardzo ważne są też znajomości nawiązywane w liceum oraz na studiach. Niestety, im jesteśmy starsi, tym trudniej nam znaleźć przyjaciela. Obracamy się bowiem ciągle  w tych samych kręgach. Kursujemy między biurem, supermarketem a domem.

Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu to książka, która pozwala nam zrozumieć, gdzie szukać przyjaciół. Dzięki niej otworzymy się na nowe znajomości i nauczymy się, że wymagają one pielęgnacji z naszej strony. Bez zaangażowania dość szybko usną i staną się bez znaczenia. Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu to książka napisana przystępnym językiem, Hope Kelaher przygotowała też dla nas zestaw ćwiczeń, które warto wykonać, aby lepiej poznać siebie i swoje oczekiwania.