Tylko niedoświadczony życiem dwudziestolatek może pomyśleć, że pomiędzy okresem przekwitania a starością można postawić znak równości. Dojrzała i świadoma kobieta, którą niewątpliwie jesteś, wie, że menopauza to tylko kolejny etap w życiu, który wymaga naszej akceptacji. Aby czas ten nie był zanadto burzliwy i ciężki, musisz zmodyfikować niektóre z dotychczasowych przyzwyczajeń.
Menopauza a tycie
Jednym z pierwszych objawów niedoboru hormonów jest skłonność do przybierania na wadze. Niechciane wałeczki lubią odkładać się w okolicy talii i brzucha oraz piersi. Ta ostatnia wiadomość wcale nie powinna nas ucieszyć, ponieważ młode piersi mają w sobie więcej tkanki gruczołowej, niż tłuszczowej, dzięki czemu zachowują swój ładny kształt i jędrność. Nadmierne i szybkie przybieranie na wadze w dojrzałym wieku, może zdeformować wygląd piersi i zmusić nas do zakupy nowej i niestety większej bielizny. Jak zaradzić problemowi z utrzymaniem linii? Po pierwsze – dieta, po drugie – ruch i po trzecie – ruch. I tych proporcji należy się trzymać. Słowa dieta nie powinnaś się obawiać i kojarzyć wyłącznie z listą wyrzeczeń. Twoja nowa dieta będzie dla Ciebie sposobem na życie, a wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w naszej zakładce Odżywianie.
Nowym elementem, który powinnaś wprowadzić do swojego rozkładu dnia jest dzienna dawka ruchu. Na naszej stronie znajdziesz propozycje dyscyplin rekreacyjnych jak aqua aerobiku, pilates, jogi, prozdrowotnych form body@mind, nordic walking oraz form tanecznych. Dlaczego nasz wybór padł właśnie na nie? Otóż są tą bezpieczne formy ruchu, które możesz uprawiać, mimo niewielkich problemów zdrowotnych, pojawiających się u kobiet w wieku około menopauzalnym. Niektóre z naszych propozycji, hamują pogłębianie się wad postawy, bólów krzyża, zatrzymują osteoporozę lub pomagają spalić tkankę tłuszczową przy jednoczesnym odciążeniu stawów.
Oczywiście są to tylko nasze propozycje dla Ciebie, które chciałyśmy Ci przybliżyć. Twoją aktywnością może być również wieczorny spacer, a najlepiej szybki marsz, zastąpienie samochodu rowerem, prace porządkowe na działce, basen lub jazda konna. Ważne jest jednak, aby oprócz powyższych aerobowych aktywności, które zrównoważą bilans zjedzonych kalorii, praktykować również takie ćwiczenia, które wzmocnią i rozwiną Twoje mięśnie oraz kości. Jeżeli interesujesz się jogą i innymi prozdrowotnymi formami ruchu, zwróć uwagę na nasz artykuł o jodze hormonalnej. Dzięki niej, oprócz poprawy kondycji fizycznej, zyskasz spokój i równowagę, a także pobudzisz jajniki do produkcji brakujących Ci kobiecych hormonów.
Jeżeli zmodyfikujesz swoje dotychczasowe przyzwyczajenia dietetyczne, zaserwujesz ciału codzienną dawkę ruchu i jednocześnie wypoczynek dla ducha, okres przekwitania powinien przebiegać nieco łagodniej. Poczekaj na rezultaty zastosowanych zmian, a w przypadku zbyt słabego twoim zdaniem efektu, poczytaj nasze artykuły na temat hormonalnej terapii zastępczej i fitoestrogenów.
Anna J