Menopauza wiąże się z wieloma zmianami fizjologicznymi w ciele dojrzałej kobiety. Panie po pięćdziesiątce mają uwarunkowaną predyspozycję do zwiększania się zasobów tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, u większości pań w okresie menopauzy występuje otyłość brzuszna. Jak więc zmienić swoje codzienne nawyki, by przejść przez okres klimakterium łagodnie? Podpowiadamy!
Podążaj za piramidą żywieniową
Jedz zdrowo i staraj się utrzymać stałą wagę. Podstawą Twojej diety powinny być warzywa. Dodawaj je do każdego posiłku. Pamiętaj jednak, że porcja warzyw nie oznacza jednego pomidora pokrojonego na 3 kromki chleba z masłem i serem żółtym. Kanapki lepiej wzbogacić pastą warzywną, kiełkami oraz odrobiną białka. Może to być chuda wędlina lub gotowane jajko.
Staraj się też zastąpić słodycze owocami. Mają one równie słodki smak, a zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Dostarczą Ci witamin, minerałów, pomogą pozbyć się toksyn z organizmu i co najważniejsze – mają dużo błonnika. A to pozwoli zachować sytość na dłużej.
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób komponować zdrowe posiłki, skorzystaj z pomocy. Wybierz catering dietetyczny. Wrocław jest miastem, gdzie z pewnością znajdziesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Wypróbuj pyszne dania z MójCatering. Znajdziesz tutaj dietę o różnej kaloryczności. Klasyczną, wegańską oraz eliminacyjne – bez glutenu czy laktozy.
Pamiętaj o witaminie D oraz wapnie w diecie
Zarówno witamina D, jak i wapń to ważne dla Twojego organizmu składniki. Wapń to podstawowy budulec kości i zębów. Aktywator wielu enzymów, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Z kolei witamina Do wspomaga wchłanianie wapnia, a ponadto wspiera naturalną odporność organizmu. Ta dwójka pomoże Ci nie tylko wzmocnić kości, ale także zapobiec różnym schorzeniom typowym dla okresu menopauzy – na przykład nadciśnieniu tętniczemu czy chorobom serca.
Odpowiedni poziom wapnia w organizmie pomoże również zadbać o niski poziom tłuszczów we krwi. Komponuj więc swoją dietę tak, by nie zabrakło w niej od 1000 do 1500 mg wapnia dziennie oraz 1000 IU/d witaminy D. Jeśli nie jesteś pewna czy Twoja dieta pokrywa to zapotrzebowanie, sięgnij po suplementy diety. Wybieraj sprawdzone produkty o dobrym, naturalnym składzie.
Dużą dawkę kofeiny zastąp odpowiednią ilością snu
Choć kofeina stymuluje metabolizm i pomaga spalać tkankę tłuszczową, to w okresie menopauzy może wzmacniać uderzenia gorąca. Kawa działa też moczopędnie, co może być dodatkowym problemem, gdy borykasz się z nietrzymaniem moczu. Musisz wiedzieć jeszcze, że duże ilości kofeiny w diecie mogą wpłynąć na rozwój osteoporozy oraz zaburzyć proces gojenia się kości.
Jeśli więc odczuwasz spadek energii, zorganizuj sobie drzemkę. Już 20 minut snu w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Poprawi koncentrację, sprawność motoryczną i poprawi nastrój. Taka krótka drzemka wspiera także kreatywne myślenie. Nie musisz bać się, że spanie w ciągu dnia zaburzy rytm snu nocnego. Pamiętaj, tylko żeby drzemka nie trwała dłużej niż pół godziny i nie rozpoczęła się później niż po 16.
Teraz już wiesz, że w okresie menopauzy musisz o siebie wyjątkowo zadbać. Postaraj się wprowadzić te drobne zmiany, a zobaczysz, że już niedługo Twoje samopoczucie się poprawi.