Awokado to owoc rosnący na wiecznie zielonych drzewach z rodziny wawrzynowatych. Badania wykopaliskowe wskazują na to, że awokado było już wykorzystywane 7 tys. lat p.n.e. Obecnie uprawiane jest w Ameryce Północnej, Środkowej oraz Południowej, jednak pierwotnie pochodzi z południowego Meksyku. Owoc ten ma bardzo wyrafinowany i charakterystyczny smak, przez co jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Warto jednak docenić walory odżywcze awokado.
Co zrobić z awokado?
Bardzo długo awokado było niedoceniane, być może wiele osób nie zdawało sobie sprawy z jego niezwykłych właściwości. Owoc ten jest obecnie zaliczany do superfoods, czyli żywności o zdrowotnych właściwościach. Jego miąższ zawiera witaminy z grupy B, witaminy A, E, C, a także kwas foliowy, magnez, wapń, fosfor oraz potas. Ponadto awokado ma działanie przeciwnowotworowe, zapobiega chorobom serca i miażdżycy, a także pozytywnie wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi. To nie wszystkie zalety tego niezwykłego owocu, zachęcamy do zgłębiania wiedzy na jego temat, jednocześnie przechodząc do głównego tematu artykułu, a więc możliwości wykorzystania awokado w kuchni.
Awokado można zjeść na wiele sposobów (zobacz podsuwam.pl), jednak najpopularniejsze są bez wątpienia pasty na jego bazie oraz sos guacamole.
Jak zrobić pastę z awokado?
Przepisów na pasty z awokado jest wiele, a większość z nich jest bardzo prosta i szybka w przyrządzeniu. Podstawą tej potrawy jest dojrzałe awokado, a dodatki można modyfikować w zależności od swojego gustu. Przepis, który zaproponujemy, świetnie sprawdzi się jako pasta na kanapki do pracy, szkoły lub na przyjęcie.
Składniki na pastę awokado to:
– 2 nie za duże, dojrzałe awokado,
– 4 średnie jajka ugotowane na twardo,
– ¼ czerwonej cebuli,
– nać pietruszki,
– 3 łyżki oliwy z oliwek,
– 4 łyżki soku z cytryny,
– przyprawy: sól, pieprz.
Awokado należy umyć, rozciąć i pozbawić pestki, a następnie wydrążyć łyżeczką miąższ i rozgnieść go widelcem. Pozostałe składniki (jajka, cebula, nać pietruszki) posiekać i dodać do awokado. Następnie należy dodać wszystkie płynne składniki, przyprawy i całość bardzo dokładnie wymieszać. Jeśli pasta będzie za mało doprawiona, to można ją mocniej posolić, dodać pieprzu lub soku z cytryny.
Tak przygotowana pasta może być wykorzystana także na krakersy, pieczywo ryżowe, do świeżych warzyw lub jako składnik domowej tortilli.
Guacamole – jak zrobić?
Guacamole to sos na bazie awokado, którego historia sięga czasów azteckich. Jego skład jest niezwykle prosty, gdyż poza dojrzałymi owocami, w podstawowej wersji, znajduje się w nim jeszcze sól i sok z limonki. Inne rodzaje guacamole przyrządzane są z dodatkiem pomidorów, papryczki chili, kolendry, czosnku i cebuli. Można wykorzystywać także inne przyprawy, ostatecznie jest to kwestia indywidualnych upodobań smakowych.
Jak widać, sos guacamole ma sporo wspólnego z proponowana przez nas pastą z awokado. Zachęcamy do spróbowania obu wariantów i docenienia ciekawego smaku tego owocu.