Psychopata to ktoś, kogo w miarę możliwości należy unikać dla własnego dobra. Relacja z kimś takim z góry skazana jest na niepowodzenie. O ile możemy sami dobierać sobie partnera czy znajomych, o tyle nie mamy wpływu na to, z kim pracujemy. W naszym artykule podpowiadamy, jak żyć z psychopatą.
Spis treści:
- Kim jest psychopata?
- Kto wykazuje zachowanie psychopatyczne?
- Jak działa psychopata?
- Jak żyć z psychopatą?
Kim jest psychopata?
Często nadużywamy pojęcia psychopata. Tym terminem określamy osoby, które jednorazowo wykazują zachowanie psychopatyczne. Tymczasem psychopata to osoba, u której sieć neuronalna funkcjonuje nieco inaczej, przez co mózg takiego człowieka działa zupełnie odmiennie niż u osób o normalnych typach osobowości.
Kto wykazuje zachowanie psychopatyczne?
Jak się okazuje, zachowanie psychopatyczne od czasu do czasu może wykazywać każdy z nas. Czytając różnego rodzaju poradniki, możemy odnieść wrażenie, że sami należymy do tej kategorii ludzi. Jednak prawdziwy psychopata robi wszystko dla swoich korzyści i ani przez chwilę nie poddaje się autorefleksji. Jeśli czytasz tego typu książki i zastanawiasz się, czy sama jesteś w porządku wobec innych, to znaczy, że nie brakuje ci empatii, zatem twoja sieć neuronalna jest zbudowana prawidłowo.
Jak działa psychopata?
Dlaczego psychopata jest tak groźny? Niestety, tego typu ludzie skupiają się wyłącznie na własnych celach. Aby je osiągnąć, potrafią posunąć się do najgorszego, w tym wykorzystać nas niczym przedmiot. Jeśli tylko widzą w tym zysk oraz realizację własnych celów, okłamią nas, przyczynią się do naszego zwolnienia, dopuszczając się pomówień itp. Nawet jeśli psychopata jest dla ciebie miły, to robi to dlatego, aby poznać twoje słabe punkty lub uzyskać z twojej strony jakąś przysługę. Tacy ludzie nie postępują bezinteresownie. Obce jest zarówno czynienie dobra, jak i empatia.
Jak żyć z psychopatą?
Wiele osób uważa, że psychopata wśród znajomych to ktoś, kogo należy unikać, ale jeśli sprawa dotyczy pracy, to prezentuje się zgoła inaczej. Często wychodzimy z założenia, że nie możemy zmienić miejsca zatrudnienia. W biurze spędzamy tylko 8 godzin, więc jakoś sobie poradzimy. Tymczasem psychopata to ktoś, kto wyrządza innym trwałe i głębokie szkody psychiczne. Z kimś takim nie da się wytrzymać na dłuższą metę, gdyż jest tak toksyczny dla otoczenia. Osoby, które miały szefa-psychopatę lub kolegę, często po latach przyznają, że mogły szybciej zrezygnować z pracy. To, ile wycierpiały, nie było warte tamtej pensji. Poza tym z psychopatą nie da się pracować. Ktoś taki będzie tylko czekał na nasze potknięcie. Może nas też wykorzystywać do swoich doraźnych celów.