Stan zdrowia powinno się badać regularnie, zgodnie ze zdiagnozowanymi chorobami lub ogólnym samopoczuciem. Choć badania profilaktyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla kobiet, to panie potrzebują większej ich liczby i częściej. Przegląd jest ważny szczególnie dla kobiet po 35. roku życia, ponieważ to wtedy istnieje zwiększone ryzyko zapadalności na rozmaite choroby.
Na które badania diagnostyczne warto szczególnie zwrócić uwagę po 35. roku życia?
Badania profilaktyczne wykonuje się obecnie coraz częściej. Służą one poprawie jakości życia i przeglądowi ogólnego stanu zdrowia. Mimo że przeprowadza się je także u mężczyzn, to kobiety wykonują je częściej, a panele ich badań są bardziej rozbudowane. Dotyczy to głównie tych pań, które są w końcówce wieku rozrodczego, gdy wzrasta ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób. Do badań, na które szczególnie powinny zwrócić uwagę kobiety po 35. roku życia, należą:
- analizy laboratoryjne ze szczególnym uwzględnieniem lipidogramu, morfologii krwi obwodowej, wskaźnika stanu zapalnego, poziomu glukozy we krwi oraz ogólnego badania moczu;
- badania okulistyczne, szczególnie badanie dna oka;
- regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi;
- wizyty u stomatologa celem naprawy uzębienia.
Jednymi z ważniejszych są ginekologiczne badania diagnostyczne – mammografia, cytologia, USG piersi oraz narządów rodnych. Wyjątkowa uwaga należy się mammografii, która jest profilaktyką chorób nowotworowych piersi.
Mammografia – najbardziej czułe badanie diagnostyczne
Mammografia to jedno z ważniejszych ginekologicznych badań diagnostycznych. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się metodę obrazową z niedużą ilością promieni Roentgena. Samo promieniowanie jest w pełni bezpieczne dla kobiety, gdyż jego dawka jest tak mała, że trudno ją porównywać z innymi badaniami tego typu. Zadaniem mammografii jest wykrywanie nowotworu w obrębie piersi i sutka nawet wtedy, gdy guzek nie jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym i nie manifestuje się żadnymi objawami.
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie celowo wykonuje się u kobiet po 35. roku życia i w okresie najmniejszej nadwrażliwości sutków, co jest ściśle związane z cyklem miesiączkowym. Panie, które są młodsze, nie są tak narażone na występowanie nowotworów w tym obrębie.
Jak często powinno się wykonywać mammografię?
Kobiety, które ukończyły 35. rok życia, powinny wykonać mammografię profilaktycznie. O ile w samobadaniu nie wyczuły żadnych guzków, wystarczy je przeprowadzić raz na 5 lat. Paniom po 40. zaleca się wzmożenie tej kontroli i ponawianie badania raz na 2 lata. Mammografia jest całkowicie bezbolesna. Jej główny element to ułożenie piersi na powierzchni aparatu, a następnie dociśnięcie jej do urządzenia za pomocą płytki. Badanie trwa zaledwie kilka minut i wymaga skierowania od lekarza. Można je też wykonać w ramach programu związanego z przedwczesnym wykrywaniem raka piersi. Obejmuje on kobiety z wykrytą dziedziczną mutacją genów bądź te, w których rodzinie zdiagnozowano przypadki nowotworów sutków lub piersi. W takich sytuacjach badanie kontrolne ponawia się raz do roku.