Od kilku lat coraz bardziej rośnie nasza świadomość związana z koniecznością regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Jesteśmy do nich namawiani nie tylko przez lekarzy, ale i w mediach tradycyjnych oraz sieciach społecznościowych. Warto wiedzieć, jakie badania powinny być szczególnie ważne dla kobiet, które ukończyły 50. oraz 60. rok życia.
Dlaczego badania profilaktyczne są aż tak ważne?
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na wszelkiego rodzaju choroby, osłabia się także odporność. O swoją kondycję można zadbać na wiele sposobów, zdrowie seniora szczegółowo omawia plus50.pl, my dzisiaj skupimy się na badaniach profilaktycznych. Stanowią niezwykle ważny aspekt dbałości o siebie w każdym wieku, jednak powinny być szczególnie istotne dla seniorów. Dzięki badaniom przesiewowym możliwe jest szybkie wykrycie wszelkiego rodzaju schorzeń w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu zyskuje się możliwość wyleczenia ich w całkowitym stopniu. Ich wykrycie pozwala także na zapobieganie dalszemu rozwojowi. Warto podkreślić, że wiele przypadłości przez bardzo długi czas nie daje objawów, przez co seniorzy nie zdają sobie sprawy z ich istnienia i nie mogą rozpocząć działań, które pozwolą wydłużyć życie lub polepszyć jego jakość.
Jakie badania należy wykonywać po 50., 60. roku życia?
Stosowanie się do harmonogramu badań jest kluczem do zachowania zdrowia oraz nienagannej kondycji. Kobiety, które ukończyły 50. rok życia, powinny minimum raz do roku sprawdzać ciśnienie krwi. W kwestii układu sercowo-naczyniowego niezwykle istotne jest również coroczne skontrolowanie aktywności serca poprzez badanie EKG.
Bardzo ważne jest sprawdzenie raz na 2 lata: poziomu cholesterolu, stężenia cukru we krwi, poziomu hormonów tarczycy oraz ogólnej morfologii krwi. Wielu specjalistów zaleca przeprowadzenie testu na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Odnośnie do układu pokarmowego niezwykle ważne raz na 5 lat jest wykonanie kolonoskopii, która pozwala na szybkie wykrycie nowotworu jelita grubego, który jest drugim najczęściej występującym rakiem u kobiet.
Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry, dlatego należy regularnie obserwować znamiona i wszelkie zmiany konsultować z dermatologiem. Warto także wykonać test gęstości kości raz na 2 lata. W takiej samej częstotliwości należy kontrolować wzrok oraz słuch. Wskazane są również RTG klatki piersiowej (co 2 lata, palaczki co rok) oraz USG jamy brzusznej (co 3 – 5 lat). Raz na pół roku należy udać się do stomatologa.
Wraz z wiekiem nie należy zaniedbywać kwestii ginekologicznych. Zaleca się wykonanie co rok cytologii oraz mammografii. Ponadto raz w miesiącu należy przeprowadzić samobadanie piersi.
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem po 50., 60.?
Wykonywanie badań profilaktycznych w określonych terminach pozwala na skontrolowanie stanu zdrowia kobiety, która ogólnie czuje się dobrze. Istnieje jednak szereg objawów, które stanowią podstawę do skonsultowania się ze specjalistą wcześniej. Może on zalecić kolejne działania diagnostyczne, mające na celu jak najszybsze wykrycie przyczyn konkretnych symptomów. Do niepokojących, wymagających natychmiastowej konsultacji zalicza się:
- ból lub ucisk w klatce piersiowej bądź lewej ręce,
- zakłócenia pracy serca,
- omdlenia,
- guzki,
- powtarzający się ból w tej samej części ciała,
- problemy z oddawaniem stolca, ból,
- ból podczas oddawania moczu,
- obecność krwi w kale lub moczu,
- znaczne zwiększenie obwodu brzucha w krótkim czasie,
- ciągłe uczucie pragnienia.
Objawy te nie stanowią zamkniętego katalogu symptomów, z którymi należy udać się do lekarza. W razie jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł skierować na dalsze, bardziej szczegółowe badania, jak i wystawić diagnozę.