Często postrzegamy perfekcjonizm jako pożądaną cechę. Uważamy, że osoby nią obdarzone, zawsze przykładają się do swojej pracy i wykonują ją najlepiej, jak potrafią. Niestety, nie zawsze takie idealistyczne podejście do zadań jest dobre. Jakie problemy rodzi perfekcjonizm?
Perfekcjonizm wiąże się z silną potrzebą kontroli
Perfekcjonizm bardzo często pojawia się u osób z silną potrzebą kontroli. Pragną one mieć wpływ na to, co myślą o nich inni. Chcą kontrolować przebieg wydarzeń. W związku z tym, iż nie mamy wpływu na wiele rzeczy, co najlepiej pokazuje przykład pandemii, która pojawiła się znienacka i zmieniła nasze życie nie do poznania, taki człowiek próbuje kontrolować przynajmniej te aspekty, które może. Np. stara się, aby jego praca zawsze budziła podziw innych i była bliska ideałowi. Czasem jednak każdemu z nas zdarzają się błędy. Nawet jeśli dobrze znamy się na swoim fachu, w danym momencie dysponujemy ograniczoną wiedzą. Za jakiś czas może się okazać, że mogliśmy swojemu pacjentowi przepisać lepszy lek, bo inny lepiej przeszedł szereg badań. Jednak w chwili, gdy go przepisywaliśmy, tego nie wiedzieliśmy.
Perfekcjonizm wiąże się z chęcią zasłużenia na sympatię
Osoba, która stara się być perfekcyjnym pracownikiem, przyjacielem i partnerem, często w ten sposób chce zasłużyć na miłość i sympatię innych ludzi. Zapomina o tym, że idealne wywiązywanie się ze swoich zobowiązań, nie zawsze przekłada się na uczucia osób, które są dla nas ważne. Czasem ci ludzie mimo wszystko nie pałają do nas sympatią czy miłością. Uczucia bowiem rządzą się swoimi prawami.
Perfekcjonista często rezygnuje z działania w obawie przed błędami
Perfekcjonista nie zawsze jest idealnym pracownikiem. Często bowiem lubi koncentrować się na szczegółach, przez co pracuje powoli i mało efektywnie. Na dodatek zbyt duże przywiązywanie wagi do detali wciąga niczym bagno. Należy też pamiętać o tym, że perfekcjonista może zrezygnować z jakiegoś działania, jeśli czuje, że nie wywiąże się z niego w sposób idealny. Tacy ludzie często rozpoczynają wiele projektów, a później ich nie dokańczają. Często zmieniają też miejsce pracy.
Perfekcjonista cierpi na brak zadowolenia z życia
Perfekcjonista nie potrafi cieszyć się życiem, nie docenia swojego zdrowia, pięknej pogody czy wspaniałych przyjaciół, ponieważ za bardzo się skupia na tym, co mógł wykonać lepiej, a co mu nie wyszło. To rodzi frustrację i poczucie niezadowolenia. Poza tym nie zawsze da się być perfekcjonistą. Czasem sytuacja wymusza na nas pewną elastyczność. Wówczas należy być dostatecznie dobrym i sobie odpuścić, aby móc czerpać zadowolenie z życia.
Perfekcjonista ma problemy z podejmowaniem decyzji
Perfekcjonista chce podejmować najlepsze możliwe wybory. Boi się konsekwencji złych decyzji. W związku z tym tak długo rozważa daną sprawę, że ta staje się albo nieaktualna, albo omija go wiele fajnych rzeczy. Brak umiejętności podejmowania szybkich decyzji rzutuje negatywnie na pracę i nasze relacje z otoczeniem.
Perfekcjonista jest uciążliwy dla otoczenia
Perfekcjonista sporo wymaga od siebie, ale też od innych. Tacy ludzie są bardzo wymagającymi partnerami i klientami. Gdy żona zrobi smaczne ciasto, ale go nie udekoruje, taki człowiek z pewnością jej to wypomni. Sprzedawcy w sklepie potrafi długo marudzić, ponieważ żadna szafka nie spełnia jego oczekiwań w 100%. Nawet jeśli nie są to rzeczy ważne, perfekcjonista nie daje za wygraną.