Grypa to jedna z najczęstszych chorób wirusowych, wykrywanych w okresie zwiększonego zachorowania, czyli jesienią i zimą. W chłodniejszych porach roku miliony osób w Polsce zapadają na infekcje. Czasem jest to drobne pogorszenie samopoczucia, innym razem może być objawem poważniejszej choroby, takiej jak grypa czy wirus covid-19. Wszystkie te schorzenia mogą mieć podobne objawy, dlatego warto wiedzieć, jak je od siebie odróżnić.
Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać?
Osłabienie, dreszcze, złe samopoczucie, ból gardła, gorączka – wszystkie z tych objawów mogą wskazywać zarówno na grypę, jak i na przeziębienie. Jak więc rozpoznać, co nas dopadło? Charakterystycznymi symptomami, iż mamy do czynienia z wirusem grypy, są: nagły atak objawów oraz szybkie pogorszenie stanu chorego. Co więcej, przy grypie stosunkowo rzadko występuje katar, który jest jednym z głównych objawów przeziębienia. Grypa to choroba, którą w dzisiejszych czasach w większości przypadków leczy się w domu, aczkolwiek trzeba szybko zacząć działać, gdyż bywa ona podstępna. Biorąc pod uwagę ilość zgonów spowodowanych grypą przy rozwoju nowoczesnej medycyny, można zauważyć, iż jest to schorzenie, którego nie można lekceważyć.
Co zrobić, gdy dopadnie nas grypa?
Choć większość przypadków grypy można leczyć w domu, a choroba nie trwa zazwyczaj dłużej niż tydzień, to jednak nie można jej ignorować, gdyż grozi poważnymi powikłaniami. Szczególnie ważne jest to u dzieci oraz osób starszych. Leczenie przebiega zazwyczaj poprzez odpoczynek oraz podawanie leków na przeziębienie czy grypę, zwłaszcza przy gorączce powyżej 38°C. Warto postawić również na wzmocnienie organizmu witaminami C, D3 oraz cynkiem. Można sięgnąć także po naturalne antybiotyki znane ze skuteczności w walce z wirusami i bakteriami, takie jak miód, czosnek czy propolis.
Grypa czy koronawirus – różnice
Trwa epidemia covid-19 – wirusa, który bardzo często mylony jest właśnie z grypą. Czym różnią się objawy grypy od objawów zarażenia covid-19? Pierwsze symptomy są bardzo podobne i nawet lekarzom trudno jest ustalić, z czym możemy mieć do czynienia bez przeprowadzenia odpowiedniego testu. Charakterystyczna dla covid jest utrata węchu i smaku bez uczucia zatkanego nosa. Nowy wirus często także objawia się zwiększonymi problemami z układem oddechowym, choć w wielu przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo. Bez charakterystycznych dolegliwości dla jednego ze schorzeń diagnostyka możliwa jest tylko poprzez wykonanie testu.
Jakie mogą być powikłania grypy?
Grypa to choroba, którą wiele osób traktuje jako łatwą do wyleczenia. Tymczasem jej powikłania mogą być bardzo groźne. Do najczęściej występujących zaliczamy zapalenie:
- oskrzeli;
- płuc;
- zatok;
- ucha środkowego;
- opon mózgowych.
Oprócz powyższych może dojść do bardzo groźnych powikłań kardiologicznych, np. zapalenia mięśnia sercowego.
Szybkie działanie i duża dawka odpoczynku powinny ułatwić pokonanie grypy. Oprócz standardowego leczenia lekami na przeziębienie nie wolno zapominać o wzmacnianiu organizmu witaminami. Tym sposobem zmniejszamy ryzyko powikłań.