W przypadku zapalenia opon mózgowych mamy do czynienia z bardzo niebezpieczną chorobą, które może w kilka godzin doprowadzić do śmierci pacjenta. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że przypadłość tę bardzo trudno rozpoznać. Jakie są objawy zapalenia opon mózgowych?
Pierwsze objawy zapalenia opon mózgowych zazwyczaj nie budzą niepokoju, wszak do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie. U chorego pojawia się gorączka, uczucie osłabienia i bóle głowy. Tymczasem przywołane symptomy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba ta może mieć zarówno podłoże bakteryjne, jak i wirusowe.
Pierwsze nietypowe objawy zapalenia opon mózgowych
Niemal zawsze zapalenie opon mózgowych początkowe daje objawy takie same jak grypa. Chory zaczyna skarżyć się na wysoką gorączkę i dreszcze, do tego dochodzi jeszcze uczucie osłabienia. Ponadto u wielu osób dotkniętych zapaleniem opon mózgowych obserwuje się katar, kaszel i ból gardła. Jak zatem rozpoznać, że nie mamy do czynienia ze zwykłą grypą? Nasz niepokój powinny wzbudzić nasilające się objawy. Stan chorych na zapalenie opon mózgowych pogarsza się z godziny na godzinę. Stąd kluczową rolę w diagnostyce odgrywa uważne obserwowanie reakcji organizmu. Gdy stan chorego gwałtownie się pogarsza, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Symptomy wskazujące na zapalenie opon mózgowych
Zapalenie opon mózgowych to choroba, która bardzo szybko postępuje. Już 2-5 dni po zakażeniu chory zaczyna skarżyć się na objawy neurologiczne. Pojawia się silny ból głowy, który stanowi efekt stanu zapalnego w mózgu – ten staje się obrzmiały i zaczynają uciskać go kości czaszki. Ból jest tak silny, że nawet silne leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Kolejnym z objawów zapalenia opon mózgowych może być sztywność karku, która nie pozwala choremu na przyciągnięcie podbródka do klatki piersiowej.
Zapalenie opon mózgowych sprawia, że osoba dotknięta tą przypadłością, skarży się na silne bóle mięśni i stawów. Są one tak mocne, że nie pozwalają pacjentowi utrzymać pionowej pozycji ciała. Chory stara się spędzać czas głównie w pozycji leżącej, ponieważ przy takim ułożeniu ciała praktycznie nie odczuwa bólu.
Bardzo często u chorych na zapalenie opon mózgowych podejrzewa się zatrucie pokarmowe. Wynika to z niecharakterystycznych objawów, jakie towarzyszą tej przypadłości. U niektórych chorych pojawiają wymioty, nudności i biegunka. Jednak w sytuacji, gdy chory odczuwa zarówno dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak i światłowstręt czy sztywność karku, powinien on niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarza. Każda minuta jest na wagę złota, ponieważ może decydować o życiu człowieka.
Objawy zapalenia opon mózgowych obejmują również światłowstręt. Chory nagle zaczyna się skarżyć na jasne światło, chociaż wcześniej takie oświetlenie w ogóle mu nie przeszkadzało. Prosi bliskich o spuszczenie rolet i zasłonięcie okien, przez które przebijają się promienie słońca. Światłowstrętowi może towarzyszyć nadwrażliwość na dźwięk, a także podwójne widzenie. Chory z godziny na godzinę coraz bardziej traci kontakt z otoczeniem, trudno mu się obudzić.
Zapalenie opon mózgowych czasem manifestuje się też poprzez wysypkę i wybroczyny. Jak rozpoznać źródło zmian skórnych? Przede wszystkim warto przeprowadzić test ze szklanką. Przytyka się ją do zmian skórnych i obserwuje, czy wybroczyny są widoczne przez szkło. Jeśli tak, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze dolegliwości mają związek z zapaleniem opon mózgowych.
Leczenie zapalenia opon mózgowych
W przypadku zapalenia opon mózgowych rokowania są uzależnione od tego, jak szybko zareagujemy na niepokojące objawy i zgłosimy się do lekarza. Szczególnie niepokojące powinny być mniej spotykane symptomy takie jak sztywność karku, światłowstręt czy wybroczyny.
Diagnostyka zapalenia opon mózgowych polega przede wszystkim na pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego i poddaniu go szczegółowym badaniom mikrobiologicznym. Aby dobrać odpowiednie leczenie, konieczna jest znajomość drobnoustroju wywołującego chorobę. Zapalenie opon mózgowych mogą wywoływać bakterie, wirusy oraz pierwotniaki. W przypadku bakterii leczenie zapalenia opon mózgowych polega na podawaniu choremu antybiotyków. Niestety, wirusy i pierwotniaki nie są wrażliwe na antybiotyki. W ich przypadku chory przyjmuje tylko leki przeciwzapalne oraz środki zmniejszające obrzęk mózgu. Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych trwa stosunkowo długo – od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Zapalenie opon mózgowych jest również niebezpieczne dla bliskich chorego, ponieważ drobnoustroje wywołujące tę chorobę mogą przenosić się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, jak i wskutek korzystania ze wspólnych sztućców czy naczyń.