Wiele kobiet boryka się z problemem otyłości w trakcie przekwitania. Czy wzrost masy ciała wraz z wiekiem to proces nieuchronny i naturalny? Jakie są przyczyny otyłości wśród kobiet?
Uwaga na wagę!
Niezależnie od menopauzy, wraz z wiekiem nasz organizm i tak zaczyna magazynować zbędny balast, w postaci nadmiernych kilogramów. Jest to związane z malejącym zapotrzebowaniem na energię. Jeśli w ciągu lat nasza dieta i styl życia się nie zmieniają, a wymagania energetyczne organizmu są mniejsze – organizm będzie magazynował nadwyżkę kalorii. Nieodpowiednia, wysokokaloryczna dieta, wiek oraz wejście w okres menopauzy, dają pełny obraz przyczyn nadmiernej otyłości wśród kobiet.
Co wpływa na prawidłową wagę?
Wiele się mówi i czyta na temat sposobu odżywiania, świadomego jedzenia i istotnej roli, jaką odgrywa w naszym życiu aktywność fizyczna. Niewiele jednak słychać o roli samoświadomości kobiet i ich podejściu do tematu menopauzy. A właśnie to zagadnienie wydaje się być tutaj kluczowe. Badania pokazują, że kobiety, które mają pozytywne podejście do siebie, własnego ciała i do przekwitania, znają objawy i mechanizmy menopauzy, lepiej radzą sobie z jej objawami i bardziej o siebie dbają. Poziom wiedzy i radzenia sobie z problemami implikuje stosunek kobiety do samej siebie, a tym samym daje motywację do dbania także o prawidłową wagę.
Edukacja żywieniowa, zmiana stylu życia i nawyków związanych z jedzeniem, zwiększenie aktywności fizycznej, to podstawowe formy leczenia otyłości. Ale tak naprawdę wszystko zaczyna się w naszych głowach. Najważniejsza jest chęć i świadomość, że trzeba o siebie dbać, a wysiłek w utrzymaniu prawidłowej sylwetki nie pójdzie na marne.
M. Witczak