Osteoporoza w dużej mierze atakuje kobiety w okresie menopauzy. Wraz z upływem czasu, w strukturze kości zachodzą zmiany, które wpływają na ich stan. Choroba może przyjąć różną postać. Jak się rodzaje osteoporozy?
Osteoporoza
Choroba kości, jaką jest osteoporoza, kojarzona jest z podeszłym wiekiem. Tymczasem, dotyka ona kobiet po 50. roku życia. Właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na zmiany zachodzące w układzie kostnym. Główną przyczyną jest niedobór wapnia i zaburzenia hormonalne, towarzyszące menopauzie. Osteoporoza to poważna choroba, która skutkuje złamaniami, poważnymi uszkodzeniami kości a nawet niepełnosprawnością i unieruchomieniem do końca życia. Choroba atakuje zwykle w ukryciu, przez co jest dość późno wykrywana. Im szybciej jest rozpoznawana, tym większe szanse na wyleczenie i zachowanie sprawności mają pacjenci.
Osteoporoza pomenopauzalna
U kobiet po 50. roku życia, wygasa czynność jajników, które przestają produkować hormony płciowe. W związku z tym, organizmowi brakuje estrogenów, które wpływają na stan układu kostnego. Niedobór witaminy D i wapnia w diecie kobiety, tylko przyspiesza proces rozwoju osteoporozy. W tym okresie warto zadbać o odpowiednią dietę i codzienną dawkę aktywności fizycznej. Regularne badania lekarskie także pomogą zadbać o zdrowie kości.
Osteoporoza starcza
Najbardziej narażone na ten typ są osoby po 70. roku życia. W grupie ryzyka przodują kobiety. Panie chorują na osteoporozę nawet dwa razy częściej niż mężczyźni. W podeszłym wieku, wapń nie jest dobrze wchłaniany przez układ pokarmowy. Konsekwencją jest ubytek masy kostnej. Do wszystkiego dochodzi brak ruchu. Osoby starsze często rezygnują z aktywności fizycznej, co ma niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
Osteoporoza idiopatyczna
Osteoporoza idiopatyczna to szczególna postać, która raczej rzadko pojawia się u osób dorosłych. Występuje u osób młodych, dlatego też jest nazywana osteoporozą młodocianych.
Osteoporoza wtórna
Ten rodzaj choroby występuje dość często. Zwykle towarzyszą jej inne choroby współistniejące, niektóre także związane z kośćmi i stawami. Do najczęstszych zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, alkoholizm czy stosowanie kortykosteroidów.
Każdy z typów wymaga leczenia. Wcześnie wykryta choroba daje szansę na zachowanie sprawności na długie lata. W innym przypadku osteoporoza jest chorobą postępująca, więc stan zdrowia pacjenta, który nie poddał się leczeniu, będzie ulegał pogorszeniu. W profilaktyce nacisk kładzie się na zdrową dietę, suplementację i ruch. O tym należy pamiętać, bez względu na wiek.
Katarzyna Antos