Dobór odpowiedniej terapii jest kluczowy przy łagodzeniu negatywnych skutków menopauzy. Zależy zarówno od stopnia nasilenia objawów u pacjentki, jej stylu życia oraz stanu zdrowia.
Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych badań (zwłaszcza cytologii, mammografii, morfologii) oraz konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ważne, aby odpowiednią suplementacją zainteresować się jeszcze przed zanikiem miesiączki (menopauzą), a już kiedy pojawią się pierwsze symptomy zachodzących w organizmie zmian hormonalnych (spadku poziomu estrogenów).
Leczenie menopauzy powinno rozpocząć się od profilaktyki – czyli od wprowadzenia odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy (zwłaszcza wapń i wit. D będące budulcami zdrowych kości), a ubogiej w kalorie, tłuszcze zwierzęce i używki. Należy pamiętać, że metabolizm po 40 roku życia gwałtownie spada. Jeżeli zaś chodzi o samo przyjmowanie leków – wszystko zależy od tego, jaki będzie przebieg menopauzy.
Przy łagodnych objawach wystarcza suplementacja, ziołowe leki, napary, kąpiele (często stosuje się tzw. „babcine receptury” – jak np. wyciągi z szałwii, drapacza lekarskiego, mniszka). Innym sposobem są naturalne leki hormonalne – fitoestrogeny, które naśladują działanie hormonów w organizmie. Są dostępne w aptekach bez recepty (i to zazwyczaj w kilkunastu odmianach, mogą zawierać izoflawony, lignany czy kumestany – substancje pochodzenia roślinnego, w większości występujące również w żywności).
Redakcja