Wraz z wiekiem nasz organizm zaczyna inaczej pracować. Starzejemy się, na co mają wpływ różne czynniki. Dopadają nas dolegliwości zdrowotne, a wśród nich często wymieniania jest osteoporoza. W jakim wieku może się pojawić?
Układowa choroba kości
Sprawne i mocne kości są nam niezbędne do poruszania się. Bez nich nie moglibyśmy wykonywać codziennych czynności, zapominając o aktywności. Dzięki pełnej sprawności nie jesteśmy ograniczeni i możemy komfortowo funkcjonować. W wyniku działania różnych procesów, gęstość kości ulega zaburzeniom. Zmniejsza się, co powoduje, że kości stają się kruche i łamliwe. Dochodzi do złamań i urazów. Niewielki upadek czy uraz może zakończy się złamaniem kości. Zwykłe klękanie czy uderzenie o brzeg stołu zakończone złamaniem nie jest zbyt komfortowe dla osoby, szczególnie aktywnej. Osteoporoza to najczęściej występująca choroba kości na świecie. Miliony osób borykają się z problemem łamliwym i słabych kości.
W jakim wieku rozwija się osteoporoza?
Dolegliwości zdrowotne mogą pojawić się w różnym wieku. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dana choroba może dopaść nas samych. W przypadku osteoporozy, jednym z czynników, który wpływa na jej rozwój jest wiek i styl życia. Choroba kości zazwyczaj pojawia się u osób w wieku dojrzałym. Pierwotna osteoporozę możemy zaobserwować u kobiet w okresie menopauzy oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Wyróżniamy także osteoporozę wtórną, która następuje w wyniku innych chorób. Taki skutek uboczny może pojawić się niezależnie od wieku czy płci pacjenta. Jeśli chodzi o polskich pacjentów, osteoporozę u kobiet stwierdza się między 45 a 54 rokiem życia, choć w późniejszych latach życia choruje znacznie więcej osób.
Podstępna choroba
Osteoporoza należy do chorób dość podstępnych i rozwijających się przez lata. Możemy funkcjonować, nie wiedząc, że w nasze kości ulegają osłabieniu, a wszystko aż do momentu pierwszego złamania. Uraz zmusza do wykonania szczegółowych badań i postawienia właściwej diagnozy. Często okazuje się nią osteoporoza. Kości nie są niezniszczalne. Wraz z wiekiem, tkanka kostna ulega zmianom, zużywa się i odbudowuje na nowo. Jednak spadek gęstości kości sprawia, że zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Po 40. roku życia zaczyna zmniejszać się gęstość kości. Proces ten ciągnie się aż do końca naszego życia. U kobiet przyspiesza go menopauza. Mężczyźni wolniej tracą gęstość kości, dlatego to u kobiet częściej diagnozuje się osteoporozę.
Po zaobserwowaniu objawów, do których zwykle należą złamania, pacjent musi skonsultować się z ortopedą i lekarzem rodzinnym. Dobranie odpowiedniej formy leczenia pozwala na zniwelowanie skutków osteoporozy i zachowanie sprawności na długi czas. W przypadku osób, u których w rodzinie występowały przypadki tej podstępnej choroby, warto dbać o zdrowie kości przez odpowiednią profilaktykę. Ćwiczenia fizyczne oraz zdrowa dieta mogą zapewnić nam sprawne kości i brak złamań w przyszłości. Zdrowy styl życia to najlepszy sposób na czerpanie radości z codziennego funkcjonowania, bez dolegliwości osteoporozy.
Katarzyna Antos