Jaskra to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, jednak podnosi on poziom ryzyka. Choroba zazwyczaj pojawia się po 35 roku życia i wraz z biegiem lat rośnie prawdopodobieństwo zachorowania.
Jaskra, jako choroba oczu, może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia wzroku. Jej najczęstszą przyczyną jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Oddziałując na wnętrze oka wywołuje ono ucisk na nerwy wzrokowe, co prowadzi do ich obumierania i utraty wzroku. Inną przyczyną jaskry jest zaburzony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nerwów wzrokowych. Na chorobę narażone są osoby ze zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem, z cukrzycą, nadwagą. Są to tylko niektóre czynniki ryzyka mogące wywołać jaskrę.
Objawy choroby zależą od jej rodzaju. Przy jaskrze z otwartym kątem przesącza zazwyczaj ich nie ma. Dopiero badanie lekarskie może stwierdzić, czy choroba występuje. Forma ostra jaskry z zamkniętym kątem przesącza przejawia się silnymi bólami głowy, zamglonym widzeniem, nudnościami i wymiotami.
Aby rozpoznać zagrożenie jaskrą i określić jej typ warto wykonać takie badania jak: badanie dna oka i nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie kąta przesączenia (gonioskopia), komputerowy pomiar pola widzenia. Jeśli wykryte zmiany okażą się niejednoznaczne należy wykonać: polarymetrię laserową włókien nerwowych siatkówki (GDX), tomografię laserową nerwu wzrokowego (HRT), ultradźwiękowy pomiar grubości rogówki (pachymetria). Jeśli te badania wykazały jaskrę, należy być pod stałą opieką lekarza i regularnie wykonywać badania.
W jaskrze z otwartym kątem przesącza stosuje się leczenie kroplami zawierającymi beta-blokery. Jeśli natomiast występuje jaskra z zamykającym się kątem przesącza zalecane są leki zwężające źrenice lub przeprowadzany jest laserowy zabieg przecinania tęczówki. Istnieją również zabiegi chirurgiczne. Jeden z nich polega na wycięciu tęczówki (zamykający się kąt), natomiast inny polega na usunięciu tkanek w kącie przesączania (tzw. trabeculectomia).
Jaskra jest chorobą nieuleczalną. Wszelkie zmiany i upośledzenie widzenia jakie nastąpiły przed podjęciem leczenia są nieodwracalne. Warto zatem regularnie wykonywać badania u okulisty. Mogą one wykryć jaskrę w początkowym stadium i ocalić wzrok.
Anna Ś