co jedzą nimfy

Psy i koty to zwierzęta domowe, które cieszą się największą popularnością w Polsce. Na trzecim miejscu wśród najczęściej kupowanych pupili znajdują się papugi. Te kolorowe i niezwykle rozmowne ptaki są urocze.  Gatunkiem często kupowanym przez Polaków są nimfy. Co powinien zawierać pokarm dla papug? Co jedzą nimfy?

Nimfy to papugi blisko spokrewnione z kakadu. Ze względu na niezwykle charakterystyczny wygląd trudno pomylić je z innymi ptakami. Nimfy mają pomarańczowe lica, aczkolwiek nie wszystkie, oraz czuprynkę, która pod wpływem emocji podnosi się do góry i opada. Czuprynka może przyjmować różne zabarwienie – białe, żółte, szare, szaro-żółte, szare i szaro-zielonkawe. Co jedzą nimfy? Okazuje się, że całkiem sporo.

 

Co jedzą nimfy? Co powinien zawierać pokarm dla papug?

Pokarm dla papug jest dostępny w różnych wariantach. W sklepach zoologicznych dostaniemy pokarm dla nimf, papużek falistych, kanarków i dużych papug. Choć mogłoby się wydawać, że najlepszy dla kuzynów kakadu będzie pokarm dla nimf, niektórzy hodowcy są odmiennego zdania. Gotowe mieszanki dla nimf bardzo często zawierają spore ilości słonecznika i dyni – nasiona te należą do niezwykle zdrowych, ale też tłustych. Choć dostarczają papugom głównie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ich nadmiar w diecie nie jest korzystny dla nimf. W związku z tym niektórzy hodowcy i weterynarze zalecają właścicielom papug spokrewnionych z kakadu zakup karmy dla papużek falistych. Ta zazwyczaj nie zawiera słonecznika albo dostarcza go w niewielkich ilościach. Tłuste nasiona też są potrzebne nimfom, jeśli więc na co dzień podajesz im karmę dla papużek falistych, od czasu do czasu powinnaś dosypywać im nasiona słonecznika i dyni.

Dlaczego sól szkodzi ptakom?

Nimfy, podobnie jak wszystkie ptaki, nie  mogą jeść solonych rzeczy. W związku z tym nie należy podawać im chleba, bułek, paluszków i innych wyrobów piekarniczych. Sól jest dla ptaków zabójcza, ponieważ wpływa negatywnie na funkcjonowanie ich jelit.  Nimfy jedzą owoce i warzywa, oczywiście nie wszystkie, ale podając te dozwolone, należy pamiętać, aby podczas ich  przyrządzania nie dodawać soli.

 

Czy nimfy są mięsożerne?

Nimfy nie jedzą mięsa, można jedynie od czasu do czasu podawać im biały, niesolony ser (twarożek). Papugi potrzebują wapnia dla mocnych i zdrowych kości oraz do znoszenia jajek. Zwłaszcza właściciele samiczek powinni zadbać o to, aby w okresie lęgowym dostarczać swoim pupilkom zróżnicowane źródła wapnia. Oprócz wapna w kostkach – nimfy bardzo lubię sepię, można podawać im piasek z pokruszonymi skorupkami jaj – jest dostępny w większości sklepów zoologicznych i w supermarketach. Ponadto można pomyśleć o podawaniu niewielkich ilości białego, niesolonego sera.

Dlaczego papugi jedzą piasek?

W diecie nimf bardzo ważny jest piasek. Wbrew obiegowej opinii nie podaje się go po to, aby utrzymać klatkę w czystości. Piasek ma za zadanie wspomóc trawienie papug. Pomaga on rozetrzeć fragmenty nasion, które trafiają do przewodu pokarmowego ptaków. Bez niego nimfy będą miały poważne problemy z trawieniem i mogą nawet umrzeć!  W sklepach zoologicznych można kupić różne rodzaje piasku – piasek z anyżkiem, ze skorupkami jaj kurzych, rzeczny, z dodatkiem suszonych owoców itp.


Warzywa dla nimf – które można podawać im bez obaw?

Oprócz suchego pokarmu nimfy do prawidłowego rozwoju potrzebują owoców i warzyw. Jednak nie wszystkie smakołyki mogą być przez nie pałaszowane. W przypadku warzyw bez obaw możesz podawać nimfom marchewkę, paprykę, szpinak, sałatę, bpokarm dla nimfoćwinę, seler naciowy i rzodkiewkę. Pamiętaj, aby przed podaniem papryki pozbyć się z niej nasion, te bowiem mogą przykleić się do wola papugi i jej poważnie zaszkodzić. Rośliny kapustne powinny być podawane nimfom jedynie okazjonalnie, bowiem zawierają substancje antyodżywcze.  Należy przy tym pamiętać, aby brokuły czy kapustę uprzednio ugotować. Nimfy nie powinny ich jeść w stanie surowym.

Jakie owoce podawać papugom?

Przysmakiem dla nimf powinny być świeże owoce. Warto jednak pamiętać, aby ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych podawać je tylko od czasu do czasu.  Ponadto papugom nie służą kwasy organiczne obecne w owocach, ponieważ zakwaszają one wole, które charakteryzuje się zasadowym pH.  Jakie owoce podawać nimfom?

owoce dla nimf

Nimfom bezwzględnie nie wolno podawać awokado i rabarbaru, ponieważ te owoce są dla nich toksyczne. Nie najlepszym pomysłem jest karmienie papug winogronami, chyba że mamy dostęp do tych uprawianych na działkach bez oprysków. Winogrona, które trafiają do polskich hipermarketów są opryskiwane szeregiem substancji, w tym dwutlenkiem siarki, dzięki czemu lepiej znoszą podróż. Niestety, związek ten zaliczany do konserwantów jest szkodliwy.  Nimfy  mogą jeść jabłka i gruszki, musimy jednak pamiętać o wyjęciu z nich pestek zawierających toksyczny kwas pruski.  Na liście dozwolonych owoców znajdują się też brzoskwinie, czereśnie, maliny, borówki. W  przypadku truskawek należy zachować ostrożność. To silnie alergizujące owoce, ale niektóre papugi mogą jeść je bez obaw.  Nic złego nie stanie się też nimfom po zjedzeniu porzeczek, jeżyn, agrestu, aronii czy morwy. Papugom warto też od czasu do czasu podawać kawałek banana – należy  przyzwyczaić ptaki do jego spożywania, ponieważ gdy zachorują, banan szybko dostarczy im składników odżywczych. Owoce cytrusowe także nie są szkodliwe dla nimf, problem stanowią jedynie opryski, którym poddaje się pomarańcze i mandarynki. Jeśli chcesz podać papugom cytrusy, umyj je dokładnie szczotką przy użyciu wody z detergentem np. płynem do naczyń.  Upewnij się, że kawałki mandarynki czy pomarańczy nie zawierają pestek i podaj owoc swojemu pupilowi.  Ananas także może być serwowany nimfom, ale należy z niego uniknąć włókniste elementy, które mogą zaszkodzić papudze.

Czarny bez to owoc, który może wydawać się odpowiedni dla nimf, w końcu chętnie jedzą go dzikie ptaki. Jeśli czarny bez jest dojrzały, to rzeczywiście nie zaszkodzi papugom, ale bardzo łatwo można się pomylić. Wystarczy tylko kilka niedojrzałych owoców, by doszło do  poważnego zatrucia, dlatego też czarnego bzu nie należy podawać nimfom.

Umyj dokładnie i wysusz

Niezależnie od tego, czy podajesz nimfom marchewkę czy jabłko, musisz je dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że owoce i warzywa, zanim trafią na nasz stół, przechodzą z rąk do rąk i mogą być zanieczyszczone bakteriami kałowymi oraz innymi groźnymi drobnoustrojami. Nie chcesz przecież, żeby papuga zachorowała. Wystarczy, że każdy owoc przed podaniem papudze dokładnie umyjesz.

Nie podawaj owoców i warzyw z oprysku

Owoców i warzyw dla nimf nie należy zrywać przy drogach szybkiego ruchu, ponieważ są skażone ołowiem i innymi metalami ciężkimi. Jednocześnie powinniśmy unikać produktów pochodzących z upraw, na których wykorzystuje się chemiczne opryski. Zawarte w nich substancje eliminują nie tylko roślinne szkodniki, ale też mogą doprowadzić do poważnego zatrucia ludzi zwierząt.

 

Uważaj na pleśń i azarony

W świadomości Polaków wciąż pokutuje mit, że zapleśniałe jabłko można zjeść, jeśli odkroimy z niego zepsuty fragment. Nic bardziej mylnego! Jeśli owoc, warzywo czy zboże jest nadpleśniałe, należy się jak najszybciej pozbyć takiego produktu. Pleśń nie zawsze przyjmuje postać białego meszku czy charakterystycznych zielonkawych plam. O tym, że produkt nie nadaje się do spożycia, bardzo często świadczy nietypowa konsystencja lub zapach stęchlizny. W związku z tym oceniaj przydatność żywności, angażując w to wszystkie zmysły. Zapleśniała żywność stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. W najlepszym przypadku  zawarte w niej mikotoksyny wywołają biegunkę, w najgorszym raka. Jeśli chcesz, aby nimfa była zdrowa i towarzyszyła ci przez lata, nie dawaj jej zapleśniałej żywności.

Równie niebezpieczne jak mikotoksyny są azarony. Te szkodliwe i rakotwórcze związki występują w niedojrzałych, zielonkawych częściach roślin.  Znajdziemy jej w zielonkawej końcówce marchewki, zielonych pomidorach itp.  Na szczęście marchewki z zielonkawą końcówką nie trzeba wyrzucać do kosza. Wystarczy, że odkroimy zielonkawy fragment. Resztę możemy podać nimfom. Nie powinna im zaszkodzić.

Irmina Cieślik