Nicola Sutcliff zabiera nas w podróż do Arabii Saudyjskiej. To jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata. Podobnie jak Korea Północna nie cieszy się dobrą opinią. Arabia Saudyjska bywa utożsamiana z państwem, w którym dyskryminuje się kobiety, innowierców oraz różnego rodzaju mniejszości. Jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie przybliża nam książka Jestem Saudyjką.
Wyjazd do pracy na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej
Nicola Sutcliff pewnego dnia otrzymała propozycję pracy na nowo otwartym uniwersytecie dla kobiet w Arabii Saudyjskiej. Zawsze była osobą ambitną, dlatego podjęła się tego wyzwania. Wyjeżdżają do Arabii Saudyjskiej, nie wiedziała, czego się może spodziewać. Europejskie media, gdy piszą o tym tajemniczym kraju, zazwyczaj zwracają uwagę na represje, jakim poddawane są kobiety. W Arabii Saudyjskiej paniom nie wolno prowadzić samochodu. To właśnie ten wątek najczęściej podejmują zachodnie media. Jest on rzeczywiście prawdziwy, ale Arabia Saudyjska jest dużo barwniejsza, niż mogłoby się nam wydawać.
Życie Europejczyków i mieszkańców Arabii Saudyjskiej ma wiele punktów stycznych
Nicola Sutcliff nie spotkała się z agresją jako imigrantka. Zauważyła, że mieszkańcy Arabii Saudyjskiej podobnie jak Europejczycy ekscytują się tymi samymi serialami czy programami telewizyjnymi. Robią zakupy w tych samych sieciówkach. Jedyne, z czym musiała zmierzyć się Nicola Sutcliff to bariera językowa. Kobieta postanowiła jednak nie poddawać się i przyswoić chociaż w minimalnym stopniu język arabski, aby móc porozmawiać z kobietami z prowincji czy sprzedawczyniami w sukach.
Antyeuropejska propaganda
Mieszkanki Arabii Saudyjskiej zazwyczaj uważają, że Europejki są źle traktowane i zmuszane do prostytucji. Swego czasu władza lansowała właśnie taki obraz zgniłego Zachodu. Nie przeszkadza im to jednak rozmawiać z Nicolą Sutcliff.
Jak wygląda życie mieszkanek Arabii Saudyjskiej?
Kobieta postanowiła przyjrzeć się życiu kobiet z różnych warstw społecznych. Rozmawia zarówno z aktywistkami walczącymi o prawa pań, jak i mieszkankami saudyjskich wiosek czy księżniczkami. Poznaje opinie kobiet, które żyją w poligamicznych małżeństwach oraz 100-letnich kobiet, które miały utrudniony dostęp do edukacji. Nicola Sutcliff w swoich rozmowach próbuje jak najwięcej dowiedzieć się o tym, co najbardziej intryguje ludzi Zachodu. Jak kobiety funkcjonują w małżeństwach poligamicznych i w sytuacji, kiedy to decyzje w ich imieniu podejmuje męski opiekun. W książce Jestem Saudyjką nie zabrakło również tematów związanych z seksualnością. Wypowiedzi niektórych kobiet mogą okazać się dla wielu czytelników wielkim zaskoczeniem. Jestem Saudyjką to książka oparta na autentycznych rozmowach z kobietami zamieszkującymi ten tajemniczy kraj. Nicola Sutcliff podczas redakcji ich wypowiedzi dołożyła wszelkich starań, aby nie utracić sensu słów, które usłyszała podczas zbierania materiałów do książki. Jestem Saudyjką to niezwykle poruszający tytuł, na który warto zwrócić uwagę.