Każdy z nas mówi jednym z kilku języków miłości. Dlatego też często mamy problem, aby porozumieć się z ukochaną osobą. To, co ona robi, traktujemy jako wyraz obojętności i braku zaangażowania, podczas gdy jej naprawdę na nas zależy. Po prostu okazuje to nieco inaczej, niż byśmy sobie tego życzyli. Poznaj języki miłości i naucz się rozpoznawać je wszystkie.
Miłość wyrażana poprzez dotyk
Język dotyku charakteryzuje osoby, które cenią sobie bliskość fizyczną. W ich przypadku przytulanie, całowanie, trzymanie za rękę czy seks mają bardzo intymny wymiar. Wyrażają głębokie uczucie między dwojgiem ludzi. Osoby posługujące się językiem dotyku za dziecka były często przytulane i całowane. Tego samego oczekują od swojego partnera. Źle czują się, gdy ukochana osoba unika przytulania, pocałunków, trzymania za rękę i seksu. Dotyk jest dla nich wyrazem bliskości, dlatego też nie lubią, gdy osoby obce i niebędące w najbliższym kręgu przyjaciół przekraczają ich granice. Dla osoby posługującej się językiem dotyku, kluczowa jest bliskość fizyczna, w tym regularny seks. Nie chodzi o to, że ma duże wymagania wobec swojego kochanka. Bardziej chodzi o rolę więziotwórczą, jaką pełni seks. Takie osoby cenią sobie głównie czułość, przytulanie i pocałunki.
Język komplementów oraz czułych słówek
Osoby, które się nim posługują, potrzebują miłych słów, aby upewnić się, że druga osoba je kocha. Brak komplementów jest dla nich bardzo dotkliwy. Boli je też brak pochwał oraz czułych słówek. Zdrobnienia, wyznania miłości, słowne deklaracje są dla nich bardzo ważne.
Język prezentów
Dla niektórych osób najważniejszy jest język podarków. W dzieciństwie prawdopodobnie otrzymywały sporo prezentów. Dlatego dziś oczekują tego samego od partnera, uważają bowiem, że to właśnie w geście wręczania upominków kryje się prawdziwe uczucie.
Język dobrych uczynków
Niektórzy cenią sobie czyny. Czują się kochani, gdy druga osoba zrobi coś specjalnie dla nich. Np. zrobi im zakupy, gdy są chore. Pomoże w naprawie jakiegoś domowego urządzenia. Podwiezie do domu, gdy zrobi się zimno. Języku dobrych uczynków często używają mężczyźni, którzy rzadko decydują się na słowne deklaracje i romantyczne teksty, ale poprzez swoją pomocną dłoń, okazują uczucie kobiecie.
Aby nie dochodziło do nieporozumień w związku, partnerzy muszą zrozumieć, że istnieją różne języki miłości. Zobacz, z jakiego korzysta twój partner. Jeśli często robi coś dla ciebie, też odwdzięcz mu się dobrymi uczynkami. Jeśli ty natomiast cenisz sobie dotyk, zasygnalizuj mu, że gdy jesteś przytulana, czujesz się kochana.