Zgodnie z klasyfikacją Chapmana istnieje 5 języków miłości. Każdy z nas posługuje się jednym głównym. Nie zawsze pokrywa się ona z językiem miłości naszego partnera, co rodzi liczne komplikacje. Gdy każdy z nas przemawia w sposób niezrozumiały dla drugiej strony, pojawiają się nieporozumienia. Z czym wiąże się język afirmacji?
Język afirmacji, czyli język słowa
Język afirmacji to inaczej język słowa. Osoba, która się nim posługuje, przykłada dużo wagę do wypowiedzi partnera. Pragnie być częściej chwalona, komplementowana i doceniana. Gdy nie słyszy z ust partnera, że ten ją kocha, że jemu na niej zależy, to uważa, że ich relacja jest niepewna i daleka od ideału. Dla osoby, dla której głównym językiem miłości jest afirmacja, powściągliwy partner to trudny partner. Ona pragnie słyszeć gorące wyznania miłości, zapewnienia o uznaniu i podziwie związanym ze swoją urodą. Pragnie też więcej rozmawiać ze swoim partnerem, aby poznać jego oczekiwania względem związku. Chce też zostać wysłuchana, gdy ma jakiś problem lub chce podzielić się swoją radością.
Osoba posługująca się językiem afirmacji potrzebuje wyznań
Dla osoby, u której wiodącą rolę odgrywa język afirmacji, nie liczą się prezenty, przysługi czy dotyk. Ona pragnie konkretnych wyznań. Inaczej nie uwierzy, że partnerowi na niej zależy i ten ją kocha. On z kolei może uważać, że skoro ją przytula, pomaga jej przy zepsutym samochodzie i pamięta o jej urodzinach, to przecież daje wyraz swojemu uczuciu.
Jakość rozmowy ma znaczenie
Osoba posługująca się językiem afirmacji zwraca uwagę na to, jak jej się z kimś rozmawia. Czy ktoś ma szeroką wiedzę, może pochwalić się erudycją i oczytaniem, czy niewiele wie o życiu i nie ma nic ciekawego do zakomunikowania. Taka osoba będzie szukała w partnerze człowieka, z którym można dyskutować, wymieniać się argumentami.
Zbyt drobiazgowa analiza każdej wypowiedzi
Język afirmacji ma też swoje wady. Taka osoba jest mocno wyczulona na słowa. Bardzo drobiazgowo je analizuje, zapominając przy tym, że rozmówca może nie przykładać do nich aż tak dużej wagi. To, co powiedział, może stanowić jego ogólny przekaz. Na co dzień takiemu człowiekowi może być ciężko, bo będzie widział w wypowiedziach partnera, koleżanek czy kolegów z pracy złe intencje, których wcale tam nie ma. Warto sobie uświadomić, że nie dla każdego język afirmacji jest wiodący.
Dlaczego warto poznać język miłości swojego partnera?
Język afirmacji jest nieco częściej spotykany wśród kobiet, które lubią rozmawiać i słuchać komplementów. Mężczyźni do wyznawania uczuć często podchodzą dużo bardziej praktycznie i wolą coś zrobić dla swojej partnerki. Warto lepiej poznać swojego partnera i dowiedzieć się, jaki jest jego język miłości. To ułatwia sporo rzeczy. Po pierwsze, pomaga uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Po drugie, dysponując tą wiedzą, można okazywać miłość drugiej osobie tak, jak ona tego pragnie. Pamiętajmy, że każdy jest indywidualnością i to, co nam sprawia radość, dla drugiej osoby wcale nie musi uosabiać wyrazu miłości.