Na straganach pojawiły się pierwsze jeżyny. Są one niezwykle smaczne i zdrowe. Jakie dolegliwości zwalczają te apetyczne owoce leśne?
Bogate źródło błonnika
Te smakowite owoce uchodzą za sprzymierzeńców osób, które marzą o szczupłej sylwetce. Z przeprowadzonych badań wynika, iż jeżyny stanowią bogate źródło błonnika, który przyspiesza perystaltykę jelit. Zalegające resztki pokarmowe sprzyjają nadwadze i powstawaniu toksyn. Niektóre z nich działają rakotwórczo. Jednocześnie błonnik pozwala pozbyć się złego cholesterolu, który odpowiada za powstawanie płytek miażdżycowych.
Zwyrodnienie plamki żółtej – profilaktyka
Jeżyny wpływają korzystnie na wzrok. Sezonowe owoce dostarczają organizmowi witamin C i E oraz antocyjanów, które odpowiadają za zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to przewlekła, postępująca choroba, która najczęściej ujawnia się u osób po 50. roku życia. To podstępne schorzenie prowadzi do uszkodzenia siatkówki i pogorszenia wzroku.
Bogate źródło witaminy K
Te owoce leśne odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce osteoporozy. Osteokalcyna jest białkiem, które wchodzi w skład kości. W syntezie tego polipeptydu uczestniczy witamina K, którą wiele osób kojarzy z substancją odpowiedzialną za prawidłową krzepliwość krwi. Jeżyny dostarczają tego składnika i tym samym stymulują syntezę osteokalcyny.
Bogate źródło fitoestrogenów
Objawy, które towarzyszą menopauzie, często są na tyle uciążliwe, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. W pewnym wieku czynność jajników wygasa i tym samym zmniejsza się stężenie estrogenów we krwi. Niedobór tych hormonów wpływa negatywnie na samopoczucie kobiet. Paniom, które skarżą się na dokuczliwe symptomy przekwitania, z pomocą przychodzą fitoestrogeny. Te substancje pochodzenia roślinnego pod względem budowy przypominają ludzkie estrogeny. W związku z tym, iż jeżyny stanowią bogate źródło fitoestrogenów, łagodzą dokuczliwe objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Jeżyny charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, toteż możemy je spożywać bez szkody dla smukłej sylwetki. Ze względu na walory odżywcze i smakowe nie może zabraknąć ich na naszych talerzach.
Irmina