jodowy-przesyt

Decydując się na morskie wojaże w okresie zimy, należy brać pod uwagę, że jest to okres większej produkcji jodu. Od momentu, w którym dodawanie tego pierwiastka do soli kuchennej stało się obowiązkiem, łatwo narazić organizm na przedawkowanie, również groźne dla zdrowia.

Choroba prosto z Azji

Największą liczbę zachorowań, z powodu nadmiernej dawki jodu, lekarze odnotowali w Japonii. Właśnie dlatego, tam zaczęto prowadzić intensywne badania, nad skutkami ubocznymi działania tego pierwiastka. Rozpoznano, że gruczoł tarczycy wchłania cały jod, następnie produkuje tyroksynę i trijodotyroninę. W momencie, kiedy organizm otrzymuje za dużą jego dawkę, w pewien sposób uodparnia się na jego działanie. Zaczyna wtedy intensywnie pracować układ immunologiczny, który produkuje przeciwciała walczące z tarczycą. Osłabiony gruczoł produkuje coraz mniejszą dawkę hormonów i w organizmie dochodzi do poważnych zaburzeń i ostrej niedoczynności.

Choroba ta nosi nazwę, od nazwiska jej wynalazcy, Hashimoto. Niespełna parę lat temu, w Polsce, była ona zjawiskiem sporadycznym. Od roku 1997, kiedy producenci soli, zostali zobligowani nakazem dodawania jodu do swoich produktów, liczba tych zachorowań znacząco wzrosła.
Należy podkreślić, że Hashimoto dotyka głównie kobiet. W gronie chorych, 8 na 10 pacjentów to kobiety. Trudnością jest samo rozpoznanie choroby. Tylko w nielicznych przypadkach objawy choroby są widoczne na zewnątrz organizmu, pod postacią małego uwypuklenia na szyi. Również rzadko odczuwane są problemy z przełykaniem pokarmów. Najlepszą forma wykrycia choroby są badania krwi.

Warto też podkreślić, że choroba Hashimoto, należy do kategorii chorób autoimmunologicznych, powodujących destrukcyjne działanie organizmu na prawidłowość swojego funkcjonowania.
Po rozpoznaniu schorzenia, lekarz decyduje o konieczności rozpoczęcia leczenia. W momencie gdy tarczyca jest na tyle powiększona, że stanowi odczuwalne utrudnienie w spożywaniu pokarmów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. W łagodniejszych odmianach choroby, stosuje się terapię hormonalną.

Dla młodych mam

Kolejnym, nie pożądanym efektem nadwyżki jodu w organizmie może być kłopot w zajściu w ciążę. Problem z tarczycą jest częstym powodem, przez który kobietą nie udaje się spełnić marzenia o dziecku. Choroba Hashimoto może doprowadzić do poronienie we wczesnym stadium ciąży bądź w cięższych przypadkach, blokuje komórki jajowe. Dochodzi do wstrzymania owulacji.
W celu zbadania tego problemu zaleca się USG tarczycy oraz dokładna analiza jej hormonów.
Po rozpoznaniu choroby ważnym jest, aby kobieta również po zajściu w ciąże stale pryzmowała hormony, blokujące rozwój Hashimoto.

Przeciwdziałając niepożądanym skutkom nadmiaru jodu w organizmie, pamiętajmy o kompleksowych, profilaktycznych badaniach. Ponieważ choroby wynikające z jego nadmiaru są ciężko wykrywalne i niosą poważne zagrożenie, że staniemy się drugą Japonią.

Anna 14-stek