joga-czyli-uczenie-sie-samego-siebie-i-swojego-ciala-pokory

Poza Indiami praktykuje ją prawie 200 mln ludzi na świecie. W Polsce mamy już ponad 100 szkół jogi, a liczba czynnych joginów ciągle wzrasta. Czym jest joga i co może dać dojrzałej kobiecie? Odpowiedzi udziela nam Lilianna Tkocz, rehabilitantka i instruktorka fitness.

Na samym początku uczymy się jak odpowiednio ustawić ciało, jak odpowiednio nim pracować bo okazuje się, że coś trzeba będzie napiąć i coś rozluźnić. W tym momencie nie pracuje się wizualnie nie widać napinających się mięśni, pracuje się w sobie i trzeba to wyczuć, zwiększyć świadomość ciała. To jest uczenie się samego siebie i swojego ciała, joga uczy pokory.

Jak długo trwa opanowanie jogi?

Joga to powielane asany, których się człowiek uczy, ćwicząc doskonali je pod względem techniki, która jest kluczem do uzyskania oczekiwanych efektów. Jeśli nie możemy regularnie chodzić na zajęcia to zapamiętujemy odpowiednie sekwencje i ćwiczymy, systematyczność jest tu nadrzędną wartością. Opanowanie podstawowych sekwencji, które wykona się poprawnie trwa rok albo dłużej, ale jest satysfakcjonujące. Dąży się w ten sposób do ideału i wykształca cierpliwość. Jeśli opanuje się asany i technikę można ćwiczyć jogę dynamiczną, gdzie przejścia między asanami są naprawdę bardzo szybkie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania jogi?

Istnieją pewne przeciwwskazania. Jeśli ktoś miał problemy z kręgosłupem, bądź jest po świeżych dyskopatiach to nie powinno się ćwiczyć. Są też asany, których nie można wykonywać przy kręgozmykach, dyskopatiach bo są zbyt obciążające. Ale nie jest to problem wystarczy poinformować o tym instruktora. Jest tak duży wachlarz asanów, że na pewno instruktor dostosuje odpowiednie do naszych potrzeb. Oprócz przeciwwskazań fizycznych jest jeszcze inne zastrzeżenie, a mianowicie jeśli ktoś lubi żywe ćwiczenia to w jodze może się nie odnaleźć.

Kanka