joga-hormonalna

Okres przekwitania w życiu kobiety to czas poważnych przemian, które często niosą za sobą nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne. Okazuje się że można z nimi walczyć w sposób naturalny, bez angażowania środków chemicznych.

Jest to możliwe dzięki jodze hormonalnej, która stworzona została z myślą o kobietach przez kobietę – Dinah Rodrigues. Z pochodzenia Brazylijka, absolwentka filozofii i psychologii od czterdziestu lat uprawia hatha jogę.

Osobista praktyka zaowocowała opracowaniem zestawu specjalnych ćwiczeń, które mają dobroczynne działanie na organizm kobiety i stały się podstawą do rozwinięcia techniki jogi hormonalnej. Od roku 1993 metoda ta stosowana jest w Brazylii, stopniowo rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone i w roku 2002 dotarła również do Europy. Na naszym rynku dostępny jest podręcznik do nauki ćwiczeń jogicznych jej autorstwa pt. „Joga hormonalna. Jak zachować hormonalną równowagę w okresie przekwitania”. Licencjonowaną nauczycielką jogi hormonalnej w Polsce, szkoloną przez samą Dinah Rodrigues jest Irena Kertyczak, prowadząca zajęcia w Warszawie.

Jak działa joga hormonalna

Joga hormonalna jest naturalną, opartą na technice jogi terapią, której zadaniem jest złagodzenie objawów przekwitania poprzez wznowienie produkcji żeńskich hormonów. Jest to możliwe dzięki wykonywaniu specjalnych asan, masujących nasze ciało od wewnątrz oraz stosowaniu intensywnych technik oddechowych. Uprawiając jogę hormonalną otrzymujemy takie same korzyści jak przy hatha jodze, czyli poprawiamy kondycję ciała, zapobiegamy chorobą i uzyskujemy dobrostan ducha.

Dodatkowym atutem łagodzącym dolegliwości menopauzalne jest skierowanie indywidualnej energii życiowej (kundalini) do organów odpowiedzialnych za produkowanie hormonów i zintensyfikowanie ich wytwarzania. Wykorzystywane do tego tybetańskie techniki energetyzujące, szczególnie oddziałują na jajniki, przysadkę, tarczycę i nadnercza.

Jaki efekt osiągają praktycy?

Praktyka jogi hormonalnej w okresie przekwitania pozwala na osiągniecie szybkich rezultatów w złagodzeniu niestabilności emocjonalnej i stresów, które są odpowiedzialne za bezsenność oraz depresję. Rzadziej pojawiają się również migreny, uderzenia gorąca, czy problemy z koncentracją. Ten rodzaj aktywności ruchowej wpłynie korzystnie na nasze życie seksualne przeciwdziałając obniżającemu się libido i likwidując suchość pochwy.

Do regularnej praktyki tego odłamu jogi może nas przekonać jej wpływ na naszą urodę – zapobieganie wypadaniu włosów i odwodnieniu skóry, a także zdrowie – obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega osteoporozie.

Oto film przedstawiający przykładowe pozycje jogi hormonalnej prezentowane przez Instruktorkę Lidię Machaj. Niestety wideo z samą Dinah Rodrigues możesz znaleźć jedynie w oryginalnym języku portugalskim.

Anna J