Kalkulatory kredytowe to narzędzia, które stają się bardzo przydatne w chwili, gdy próbuje się podjąć decyzje o zaciągnięciu zadłużenia. Pozwalają one przyspieszyć poszukiwania i dotrzeć do tych ofert, które będą najbardziej odpowiednie do stawianych wymagań. Jak korzystać z kalkulatorów kredytowych i kiedy warto po nie sięgnąć?
Jak wygląda kalkulator kredytowy?
Skorzystanie z kalkulatora kredytowego nie jest trudne i można to zrobić np. pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy, gdzie znajduje się proste narzędzie połączone z rankingiem.
Jak działa kalkulator? Na początek należy wprowadzić do niego niezbędne informacje takie jak:
- kwota kredytu;
- okres kredytowania (w miesiącach lub latach);
- uwzględnienie (lub nie) prowizji bankowej;
- rodzaj rat;
- wysokość prowizji (w proc. lub zł);
- wysokość oprocentowania kredytu.
Po uzupełnieniu wszystkich informacji wystarczy kliknąć przycisk „Oblicz” znajdujący się obok. Program analizuje dane i wylicza wysokość miesięcznej raty takiego kredytu oraz RRSO, czyli całkowity koszt, który ponosi konsument – wyrażony jest jako wartość procentowa z całkowitej kwoty świadczenia (w stosunku rocznym).
Pod prognozami znajduje się krótki ranking ofert bankowych, w których klienci mogą zobaczyć, jakie propozycje przy podanych warunkach wypadają najkorzystniej. Dane wszystkich promocji są ujednolicone i podane w ten sam sposób, przez co od razu można zauważyć różnice. W kafelku widnieją takie informacje jak:
- nazwa banku;
- nazwa danego kredytu;
- wysokość RRSO;
- całkowita kwota do spłaty;
- wysokość comiesięcznej raty.
Jeśli któraś z ofert będzie bardziej interesująca, na każdym panelu znajduje się przycisk „Dalej”, który po kliknięciu przekieruje zainteresowanego konsumenta bezpośrednio na stronę instytucji finansowej.
Na stronie widać także wykres, na którym wyliczenia są ze sobą orientacyjne zestawione i wyraźnie da się dostrzec, co tworzy całkowitą kwotę kredytu, a więc kapitał świadczenia, odsetki i prowizja banku.
Ostatnia tabela to harmonogram spłat, w którym można sprawdzić, jak mniej więcej będą one wyglądać odnośnie do każdej raty pod względem stosunku odsetek do kapitału oraz pozostałej części całkowitych kosztów kredytu.
Kiedy korzystać z kalkulatora kredytowego?
Kalkulator kredytowy to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala sprawdzić, na jakie koszty trzeba się nastawić, decydując się na zadłużenie. Oprogramowanie nie jest skomplikowane w obsłudze, a wpisywanie różnych danych pozwala porównać ze sobą różne opcje.
To także pewne ułatwienie, gdy wiadomo, czego się oczekuje od kredytu, ale nie wiadomo gdzie zacząć poszukiwania. Rynek jest pełen ofert i często kilka z nich znajduje się nawet w jednej placówce. Dzięki kalkulatorowi można zobaczyć, jakie propozycje wypadają najlepiej przy danych warunkach i na tej podstawie przeanalizować dokładniej te wymienione. Dzięki temu w dosyć krótkim czasie da się je sprecyzować i skraca się czas poszukiwań.
Korzystanie z kalkulatora to oszczędność czasu, w dodatku bezpieczna – narzędzie nie wymaga podawania żadnych danych osobistych, a jedynie preferencje odnośnie do finansowania. W ten sposób konsument może szybko zobaczyć, jak kształtuje się jego sytuacja finansowa i ile pieniędzy pożyczy, a przez to skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością.
Kalkulatory kredytowe i inne – rodzaje pomocy finansowych
Kalkulator kredytowy to tylko jedno z dostępnych na rynku narzędzi. Mnogość instrumentów finansowych oraz warunki ich przyznawania sprawiły, że większość z nich posiada swój własny kalkulator, który pozwala zorientować się w sytuacji przed podpisaniem umowy kredytowej.
Można wyróżnić takie narzędzia jak:
- kalkulator obliczający wysokość raty kredytu hipotecznego;
- rankingi kredytów hipotecznych, gotówkowych, konsolidacyjnych i kart kredytowych;
- kalkulator kosztów kredytu hipotecznego;
- kalkulator zdolności kredytowej.
Istnieją także dodatkowe oprogramowania, które pomagają nie tylko przy kredytach, jak np.:
- kalkulatory OC i AC;
- kalkulatory emerytalne;
- kalkulatory ubezpieczeniowe.
Po wpisaniu kilku danych związanych z finansowaniem przed klientem pojawia się szereg informacji o zobowiązaniu, takich jak przybliżone prognozy kosztów, czy aktualne oferty bankowe.
Kalkulator kredytowy a ostateczna decyzja – co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu?
Kalkulatory kredytowe, chociaż są narzędziami bardzo przydatnymi, to jednak bywają omylne. Służą głównie do zorientowania się na temat swoich możliwości i pozwalają zrozumieć ogólny obraz aktualnego rynku. Nie są to jednak dokładne instrumenty pomiarowe, dzięki którym dokonuje się ostatecznej decyzji o kredycie.
Kalkulator opiera się na dosyć ogólnych informacjach, a tego typu zadłużenie jest decyzją, która wydaje się mocno zindywidualizowana. Po kontakcie z bankiem może się okazać, że mimo początkowych pozytywnych prognoz zdolność kredytowa wykaże, że koszty kredytu nie pozwalają na mało ryzykowną spłatę zobowiązania, a placówka po prostu nie udzieli świadczenia.
Warto myśleć o nich jak o pierwszym kroku przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, ale nie opierać się tylko na tych analizach. Dodatkowo można się skonsultować z doradcą bankowym, który dokładniej wytłumaczy niektóre mechanizmy i będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.