Na naszej skórze, śluzówce i w jelitach rezyduje olbrzymia ilość szkodliwych bakterii i grzybów. W normalnych warunkach nasz organizm się przed nimi skutecznie broni, jednak czasem grzyby przejmują kontrolę i chorujemy na grzybicę. Szczególnym rodzajem grzybicy jest kandydoza.
Co to jest kandydoza?
Kandydoza, zwana inaczej drożdżycą, to nadmierny rozrost Candida albicans – grzybów z grupy drożdżaków, które bardzo często występują na błonach śluzowych i skórze zdrowych osób, ale zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów chorobowych. W sytuacji, kiedy zaburzona jest równowaga flory jelitowej czy zmieniony jest poziom pH, następuje nadmierny rozrost drożdżaków. Konsekwencją tego jest zakażenie, które najczęściej dotyczy pochwy, dróg moczowych i przewodu pokarmowego (najlepsze warunki to ciepłe, ciemne środowisko).
Kandydoza – przyczyny
Kandydoza jest zazwyczaj skutkiem zaburzenia normalnej równowagi flory jelitowej bądź poziomu pH w pochwie lub w przewodzie pokarmowym. Brak równowagi bądź nieodpowiednie pH to idealne warunki do wzrostu drożdżaków z grupy Candida.
Czynniki, które mogą wpłynąć na zaburzenie równowagi, to:
- menopauza,
- przekwitanie,
- zmiany hormonalne pojawiające się podczas ciąży,
- zażywanie leków antykoncepcyjnych, antybiotyków i leków sterydowych,
- cukrzyca,
- dieta bogata w cukier, a uboga w proteiny, żelazo, cynk, witaminę A i witaminę B,
- długotrwałe choroby i stany obniżonej odporności.
Sabina Sosnowska