Karczochy nie są zbyt popularne w polskiej kuchni. To niedoceniane warzywo jest jednak bardzo smaczne, a na dodatek zdrowe. Jak przyrządzić dobre karczochy?
Skąd się wzięły karczochy?
Karczoch to warzywo z rejonu Morza Śródziemnego. O jego zaletach najwięcej wiedzą Włosi. Tam też spotkać można najwięcej jego odmian. W Polsce występują dwie jego odmiany: Romanesco (duża, zielona główka) i Violetto di Toscana (mniejsze, podłużne fioletowe główki).
Jadalną częścią karczochów są nierozwinięte główki kwiatostanu i część łodygi. Gdy kwiatostany zakwitną, nie nadają się już do spożycia. Podczas kupowania warzywa warto zwrócić uwagę na to, by główki były zamknięte, a liście soczyste, bez przebarwień i brązowych plam.
Jakie są właściwości karczochów?
Karczochy były wykorzystywane w medycynie naturalnej od setek lat, dzięki swoim zdrowotnym właściwościom. Są bogatym źródłem flawonoidów, steroli, garbników, antyoksydantów, witaminy A, C i wszystkich witamin z grupy B oraz potasu, sodu, magnezu, wapnia i fosforu.
Warzywa te wykazują właściwości regeneracyjne wątroby, zwiększają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych, a także mają silne działanie moczopędne i pomagają w problemach trawiennych (także przy zespole jelita drażliwego).
Karczochy są też bardzo mało kaloryczne!
M. Witczak