Serdecznie zapraszamy do lektury fragmentu książki „Kasza jaglana na 99 sposobów”, która zawiera nie tylko wyśmienite przepisy, ale również cenne wskazówki dietetyczne.
Po drugie pod względem wartości odżywczej znajduje się na drugim miejscu po kaszy gryczanej. Ma nieco mniej białka, witamin B1, B2, fosforu i tłuszczu. A po trzecie kaszę jaglaną, podobnie jak kukurydzianą, mogą jeść osoby uczulone na gluten.
Zawiera dużo białka, a mało skrobi, jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć ani fermentacji w żołądku. Ma sporo krzemu poprawiającego wygląd włosów, skóry, zębów czy paznokci. Warto też wspomnieć jako ciekawostkę, że w jaglance znajduje się również lecytyna, która poprawia pamięć
i reguluje ilość cholesterolu we krwi. Ponieważ nie zawiera glutenu jest doskonała dla osób na diecie bezglutenowej.
Dieta codzienna i dieta oczyszczająca
Dietetycy chętnie zalecają kaszę jaglaną, szczególnie na śniadanie – gotowaną na wodzie, najlepiej z bakaliami. Taki posiłek (100g kaszy = ok. 350 kalorii) jest nie tylko sycący, ale i lekkostrawny! Kasza ta świetnie usuwa z organizmu gromadzące się toksyny. Dlatego jest też doskonałym produktem oczyszczającym.
Warto zastosować choć kilkudniową dietę oczyszczającą na bazie kaszy jaglanej. Zawarte w niej antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki (jedna z przyczyn nowotworów), zapobiegają powstaniu raka.
Anna Ptak i Małgorzata Salawa