Kawa rozpuszczalna ma ponad sto lat, a jej popularność chyba nikogo nie dziwi. Czy jednak zalewając gorącą wodą rozpuszczalne granulki lub proszek, zastanawialiśmy się kiedyś, skąd się właściwie bierze i jak powstaje?
Brazylijski problem
Szwajcarska firma Nestlé jest odpowiedzialna za prawdziwy przełom w produkcji kawy rozpuszczalnej i za jej wyjątkową popularność. W latach trzydziestych XX wieku specjalizowała się w produkcji mleka i kakao w proszku. Opracowaniem sposobów sproszkowania również piwa, wina i soku jabłkowego miał się zajmować młody pracownik, Max Rudolf Morgenthaler, absolwent technikum chemicznego i doktor filozofii. Przerwał jednak swoje badania, kiedy przedstawiciele brazylijskich producentów kawy zwrócili się do Nestlé z prośbą o opracowanie metody długotrwałego przechowywania kawy. Brazylijczycy w tamtym okresie borykali się z poważnymi problemami. Zdecydowana większość kawy spożywanej na świecie pochodziła z Brazylii, ale w okresie wielkiego kryzysu jej ceny spadły tak bardzo, że nadmiar ziarna wrzucano do morza, próbowano nim palić w piecach, a nawet… w lokomotywach. Właściciele plantacji nie znali sposobu na przechowywanie kawy wystarczająco długo, żeby przeczekać zły okres.
Kawa filozofa
Opracowywaniem odpowiedniej metody zajął się właśnie Morgenthaler. Eksperymentował przez cztery lata, ale rezultaty nie były zadowalające. Podobnie jak w wypadku produkcji Washingtona, podczas przetwarzania kawy tracono cały jej smak i aromat. Po tym okresie Nestlé przerwało badania i zleciło Morgenthalerowi stworzenie białej czekolady. Chemik i filozof nie chciał się jednak poddać. Skonstruował odpowiedni sprzęt w domu i eksperymentował nadal po godzinach pracy. W końcu znalazł sposób na zatrzymanie w kawie aromatu – do kawowego proszku dodał węglowodany. Kilka miesięcy później sprawdził odstawione na półki słoiki ze swoim produktem – kawa wciąż pachniała kawą. Przedstawił swoje dzieło firmie Nestlé, która nie zastanawiała się długo. W 1938 roku zaprezentowała swój produkt, Nescafe, którego nazwa powstała z połączenia słów „Nestlé” i „café”. A jak powstaje kawa rozpuszczalna?
Agnieszka Kąkol