Hormonalna terapia zastępcza to jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z objawami menopauzy. Kiedy taka terapia jest konieczna?
Życie z menopauzą
Przychodzi czas w życiu każdej kobiety, kiedy następują pewne zmiany. Menopauza jest naturalną koleją rzeczy, choć wiele z pań wciąż ma problem aby pogodzić się z tym faktem. Życie z menopauzą wcale nie musi być trudne i uciążliwe. Nie wszystkie kobiety doświadczają dolegliwości okresu przekwitania. Dużo zależy także od samego nastawienia do tematu menopauzy. Panie, które wchodzą w ten czas mogą skorzystać z różnych form niwelowania dokuczliwych objawów, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Hormonalna terapia zastępcza
Terapia hormonami to najpopularniejsza i zarazem najskuteczniejsza forma leczenia objawów, towarzyszących menopauzie. Metoda polega na przyjmowaniu suplementów zawierających hormony płciowe. W okresie menopauzy zmniejsza się ich produkcja w organizmie kobiety, przez co dochodzi do pojawienia się dolegliwości. Uzupełnienie hormonów powoduje uregulowanie jego pracy i powrót do dobrego stanu zdrowia. W ramach hormonalnej terapii zastępczej stosuje się zazwyczaj estrogeny i związki steroidowe.
Kiedy hormonalna terapia zastępcza jest konieczna?
Hormonalną terapię zastępczą rozpoczyna się już w okresie perimenopauzy. Nie wszystkie kobiety muszą stosować taką formę leczenia. Wszystko zależy od pojawiających się objawów, zaleceń lekarza oraz innych czynników. Hormony są skuteczne najbardziej wtedy, gdy zaczyna się je dawkować już w okresie okołomenopauzalnym, kiedy jakość życia kobiety znacząco spada. Koniecznością zastosowania hormonalnej terapii zastępczej może być uregulowanie cyklu. Jeśli miesiączki bywają bardzo bolesne i nieterminowe, często hormony są jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu. Przy dokuczliwych objawach wypadowych także zalecana jest terapia hormonalna. Atrofia pochwy, leczenie osteoporozy czy przedwczesna menopauza – przed 40. rokiem życia to najważniejsze z powodów, dla których można rozpocząć leczenie hormonalne. Również po okresie menopauzy można stosować ten rodzaj terapii, co może znacząco wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiety.
Decyzja o rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej należy do kobiety, jednak musi być uargumentowana rzeczywistymi powodami medycznymi. Jeśli nie ma konieczności, to stosowanie hormonów jest zbędne. Odpowiednie badania i szczegółowy wywiad z pewnością pomoże w ustaleniu właściwej formy terapii.
Katarzyna Antos