Hormonalna terapia zastępcza to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod, stosowanych przy menopauzie. Kiedy najlepiej rozpocząć hormonalną terapię zastępczą?
Czas menopauzy
Menopauza to nieunikniony czas przekwitania każdej kobiety. U jednych następuje w okolicach 50. roku życia, u innych nawet wcześniej, Wiele czynników ma wpływ na szybsze nadejście tego okresu. Kobiety wkraczające w menopauzę obserwują zmiany, dotyczące ich gospodarki hormonalnej. Liczba produkowanych hormonów ulega zmniejszeniu, co skutkuje pojawieniem się różnych dolegliwości. Uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, rozdrażnienie czy problemy z zasypianiem to jedne z najczęstszych objawów, na które skarżą się panie. Odpowiednie metody pozwalają na zniwelowanie sygnałów przekwitania i bardziej komfortowe funkcjonowanie każdego dnia.
Kiedy rozpocząć hormonalną terapię zastępczą?
Hormonalna terapia zastępcza to znana metoda leczenia objawów menopauzy w kobiet. Uzupełnia niedobór hormonów, dzięki czemu znikają dokuczliwe oznaki przekwitania. Panie chętnie korzystają z takiej formy leczenia. Najlepszym momentem, aby rozpocząć hormonalną terapię zastępczą jest okres zaraz po pojawieniu się klinicznych objawów. Chodzi o wszelkie dolegliwości towarzyszące menopauzie, zarówno te dotyczące układów oraz samopoczucia. Wskazanie do podjęcia HTZ jest także przedwczesna menopauza, która może wystąpić między 30. a 40. rokiem życia kobiety. Hormonalna terapia zastępcza uzupełnia niedobory estrogenów. Nie można jednak przekładać w czasie rozpoczęcia leczenia hormonalnego. Po nastąpieniu ostatniej miesiączki u kobiety, zachodzą zmiany, których nie można cofnąć. Dlatego lekarze zalecają wcześniejsze podjęcie terapii hormonami. W takim przypadku stosuje się mniejsze dawki leków. Wyniki leczenia będą wtedy znacznie lepsze niż w sytuacji rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej w późniejszym okresie. Hormony można stosować także cyklicznie, już przy występowaniu nieregularnych krwawień. Wszystko zależy jednak od organizmu kobiety i występujących objawów.
Rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Udowodniono jednak, że szybsze stosowanie hormonów może okazać się bardziej skuteczne. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę hormonów i podpowie, kiedy zacząć terapię.
Katarzyna Antos