Bycie matką stanowi niezwykle piękne doświadczenie, które jest też bardzo trudne i wymagające. Dawniej nie istniała tak silna presja społeczna związana z idealnym rodzicielstwem. Dziś dziecko trzeba wychowywać tak, jak wskazują na to wytyczne w książce. Tymczasem wielu rodzicom ciężko dogonić ideał. Kiedy potrzebna jest psychoterapia okołoporodowa?
Spis treści:
- Komu grozi depresja poporodowa?
- Zderzenie wyobrażenia o macierzyństwie z rzeczywistością
- Doświadczenie straty przez młodą matkę
- Jak pojawienie się dziecka generuje kryzys w związku?
- Macierzyństwo jako trigger emocjonalny
- Co daje psychoterapia okołoporodowa?
Komu grozi depresja poporodowa?
Depresja poporodowa częściej doskwiera kobietom, które nie otrzymują pomocy z zewnątrz. Cały dzień pozostają do dyspozycji dziecka i na bieżąco zaspokajają jego potrzeby kosztem własnych. To prowadzi do przewlekłego zmęczenia. Gdy maleją własne zasoby wewnętrzne, łatwiej o frustrację. Żadna matka nie chce nakrzyczeć na swoje dziecko za to, że znowu płacze, ale czasem czuje się bezsilna i dopuszcza się takiego zachowania. Później doskwiera jej ogromne poczucie winy, którego próbuje się pozbyć, wcielając się w rolę jeszcze bardziej idealnej matki. Kobiety, które nie potrafią prosić o pomoc, muszą się tego nauczyć dla dobra dziecka i własnego. Ogromnym wsparciem może okazać się psychoterapia okołoporodowa.
Zderzenie wyobrażenia o macierzyństwie z rzeczywistością
Gdy kobiety konfrontują swoje wyobrażenie macierzyństwa z rzeczywistością, często dochodzą do wniosku, że są kiepskimi matkami, bo sobie nie radzą. Nie umieją przystawiać malucha do piersi, mają problem, aby skupić się na zabawie z pociechą etc. Tymczasem warto sobie uświadomić, że wyobrażenia związku, macierzyństwa, pracy zawodowej czy studiów prędzej czy później muszą zostać zweryfikowane. Zazwyczaj nasze wizje są dużo bardziej idealistyczne niż rzeczywistość.
Doświadczenie straty przez młodą matkę
Świeżo upieczona matka często doświadcza straty. Musi pogodzić się z tym, iż pożegnała pewien etap swojego życia. Przez najbliższe lata nie pozwoli sobie na spontaniczne wypady weekendowe z przyjaciółkami. Codziennie nie będzie jadła obiadu w restauracji w towarzystwie koleżanki z pracy. Na chwilę będzie musiała zapomnieć też o makijażu, wypadach do galerii handlowej i zgłębianiu nowych pozycji literackich. Uczucie straty czasem okazuje się na tyle dojmujące, iż konieczna jest psychoterapia okołoporodowa.
Jak pojawienie się dziecka generuje kryzys w związku?
Pojawienie się dziecka często zwiastuje kryzys w związku. Partnerzy muszą odnaleźć się w nowej dla siebie roli, co może odebrać im czas na rozwój własnej relacji romantycznej. Do tego dochodzi zmęczenie i frustracja. Ona ma dość tego, że przez 24 godziny na dobę zajmuje się dzieckiem. Chciałaby wyjść do koleżanki, zjeść obiad w restauracji czy ubrać szałową sukienkę. Z kolei on po nieprzespanej nocy jedzie do biura, gdzie musi rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Każdy z partnerów wiele wnosi do wspólnej relacji, lecz jego starania nie zawsze spotykają się z docenieniem. Może to rodzić frustrację.
Macierzyństwo jako trigger emocjonalny
Matka zajmująca się noworodkiem, chłonie jego emocje. Ponadto niektóre sytuacje podświadomie mogą przypominać jej o deficytach z dzieciństwa. Nie zawsze rodzice zaspokajają potrzeby emocjonalne swoich dzieci w prawidłowy sposób. Dziecko sygnalizuje dyskomfort poprzez płacz. Czasem matka czuje się nim zmęczona i nie reaguje. Wówczas młody człowiek otrzymuje sygnał, że trzeba bardzo zabiegać o jej uwagę. Opieka nad dzieckiem może przypominać o własnym nieszczęśliwym dzieciństwie nakreślonym przemocą domową. Gdy powracają trudne emocje, te zalewają świeżo upieczoną matkę. Ta bardzo często nie potrafi sobie z nimi poradzić, dlatego psychoterapia okołoporodowa w jej przypadku może okazać się świetnym rozwiązaniem.
Co daje psychoterapia okołoporodowa?
Sesje psychoterapeutyczne pozwalają młodej matce dostrzec własne nieuświadomione emocje oraz określić ich wpływ na relacje z dzieckiem. Z pomocą specjalisty można zastąpić wadliwe mechanizmy ich adaptacyjnymi odpowiednikami. W rezultacie poprawie ulega nie tylko jakość życia pacjentki, ale też jej więź z synem czy córką. Na psychoterapię okołoporodową można zabrać też maluszka, jeśli nie mamy nikogo, z kim można by go zostawić. To ważne, aby z powodu niedogodności nie rezygnować z profesjonalnego wsparcia psychologicznego w tym trudnym okresie.
Zapraszamy do lektury:
Prezent dla miłośnika jogi na święta
Magdalena Kukurowska