Z punktu widzenia ewolucji umiejętność odczuwania strachu jest potrzebna. Osoby, które nie znają lęku, częściej decydują się na ryzykowne zachowania. Niestety, czasem obawy działają paraliżująco.
Znaczenie psychoterapii
Psychoterapeuci zalecają szczerą rozmowę z krewnymi. Nasi rodzice często pamiętają feralne wydarzenia, które odcisnęły piętno na dorosłym życiu. Strach przed zamkniętymi pomieszczeniami może wynikać z awarii windy, w której zostaliśmy zatrzaśnięci wraz z rodzicami.
Walka z fobią
Jeśli ustalimy przyczynę fobii, możemy rozpocząć terapię. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oswajanie strachu nierzadko trwa latami. Specjalista będzie nas przekonywał do stawiania drobnych kroków ku nowemu życiu. Osoby, które boją się ludzi, walkę z lękiem rozpoczną od uśmiechu. Reakcje otoczenia okażą się niezwykle cennym doświadczeniem. Większość ludzi nie ma złych intencji, o czym świadczy odwzajemnienie uśmiechu.
Przyznanie się do fobii stanowi klucz do sukcesu. Osoby, które bagatelizują swoje lęki, rzadko szukają ich przyczyny i korzystają z pomocy psychoterapeuty. Z paraliżującym strachem warto walczyć, ponieważ odbiera on radość życia.
Irmina