Kłamstwo ma różne odmiany. Czasem oznacza przemilczenie pewnych kwestii. Kiedy indziej aktywnie opowiadamy historyjkę, która nijak się ma do rzeczywistości. Zdarza się też, że okłamujemy siebie samych, wypieramy ze świadomości pewne kwestie. Kłamstwo w związku. Odejść czy zostać? to poradnik psychologiczny, który porusza tę niezwykle ważną tematykę. Jakie rady przygotowała dla swoich czytelników Lisa Letessier?
Każdy czasem kłamie. Różne oblicza kłamstwa
Czasem każdy z nas kłamie. Nie wszyscy jednak robimy to w złej wierze lub po to, aby czerpać z tego określone profity. Czasem kłamiemy, aby nie sprawić komuś przykrości, wówczas mamy do czynienia z białym kłamstwem. Zdarza się też, że widzimy, że druga osoba pragnie usłyszeć wyznanie mijające się z prawdą, czyli chce, abyśmy ją zapewnili, że wszystko w pracy ułoży się po jej myśli.
Intencjonalność a mijanie się z prawdą
W przypadku kłamstwa kluczową rolę odgrywa intencjonalność. Jeśli ktoś kłamie w dobrej wierze, łatwiej mu to wybaczyć niż niewiernemu partnerowi, który mija się z prawdą, aby ukryć swój romans. Z kolei mężczyzna, który po latach małżeństwa odkrywa w sobie homoseksualizm, w przeszłości oszukiwał sam siebie i nie zdawał sobie sprawy ze swojej orientacji seksualnej. Jeśli będzie szczery wobec żony i odejdzie od niej, aby rozpocząć nowe życie, to zachowa się fair. Gorzej, gdy zacznie ją zdradzać z mężczyznami.
Dlaczego patologiczny kłamca jest niebezpieczny?
Lisa Letessier zwraca uwagę na problem patologicznego kłamstwa. Jeśli ktoś nieustannie ubarwia rzeczywistość, żyje we własnym wyimaginowanym świecie, może cierpieć na chorobę psychiczną lub zaburzenia osobowości. W swoim świecie często żyją osoby ze schizofrenią, które uważają, że ktoś ich podgląda, śledzi, zagląda im do skrzynek na listy. Tworzy na ten temat istne epopeje. Takie osoby jednak nie okłamują nas intencjonalnie, one po prostu wierzą w to, co mówią. Potrzebują pomocy specjalisty. Narcyz może natomiast wypierać ze swojej świadomości niewygodne fakty, tworząc własną wersję rzeczywistości.
Patologiczny kłamca to ktoś, od kogo warto uciekać. Jeśli widzisz, że ktoś wszystko przeinacza, to znak, że ma poważny problem ze sobą. Niestety, takie rzeczy nie od razu są widoczne. Jednak, jak zwraca uwagę Lisa Letessier, nie należy ich lekceważyć. Jeśli ujawnią się w miarę trwania związku, należy odejść, aby niepotrzebnie nie krzywdzić samego siebie. Patologiczny kłamca to jednostka toksyczna, której bezwzględnie należy się wystrzegać.
Czy trudności w związku mogą wzmocnić relację?
Kłamstwo w związku. Odejść czy zostać? to także poradnik, który zwraca uwagę na pewną istotną kwestię. Niektórzy pokonują kryzys w związku, który pojawia się wraz z kłamstwem w ich relacji, potrafią sobie wybaczyć pewne kwestie i naprawić to, co dotychczas kulało. Wychodzą oni silniejsi jako para z tych tarapatów. Inni natomiast, choć kłamstwo było tego samego kalibru, nigdy nie wybaczą sobie tego, co miało miejsce. Zawsze będą do tego powracać i męczyć się w swoim towarzystwie. Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, czy po zdradzie lub kłamstwie partnera powinnaś od niego odejść, musisz zastanowić się, czy potrafisz mu wybaczyć. Jeśli nie, to nawet podjęcie pracy nad związkiem przez obie strony zakończy się fiaskiem, bo w tobie pozostanie głęboki żal. On prędzej czy później wypłynie na wierzch.
Każde kłamstwo należy rozpatrywać indywidualnie
Kłamstwo w związku. Odejść czy zostać? – to pytanie, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Lisa Letessier wyposaża nas jednak w przydatne narzędzia. Pokazuje, że istnieją sytuacje, w których nie powinnyśmy pozostać u boku partnera, bo szkodzimy same sobie. W pozostałych musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Dużo zależy też od gotowości partnera do pracy nad sobą i wspólnym związkiem.