Perfect Medica to jedna z pierwszych w Polsce klinik prywatnych, założona ponad 20 lat temu w Gdańsku. Przy ul. Kołobrzeskiej 63D przyjmują pacjentów chirurdzy plastyczni i ginekolodzy estetyczni, chirurdzy naczyniowi, ortopedzi, okuliści. W klinice są przeprowadzane zabiegi typowo estetyczne, takie jak korekcja powiek, uszu, nosa, plastyka piersi i brzucha, usuwanie blizn i znamion, ale także operacje pomagające pozbyć się uporczywych dolegliwości, takich jak nietrzymanie moczu, łokieć tenisisty, ostrogi piętowe. Coraz większą popularnością cieszą się operacje ginekologii plastycznej. O tym, w czym ginekologia estetyczna może pomóc kobietom, rozmawiamy z lekarz medycyny Anną Raniszewską.
Pani Doktor, czym jest ginekologia estetyczna?
Zarówno ginekologia estetyczna, jak i plastyczna to coś znacznie więcej niż spełnianie oczekiwań kobiety o wyglądzie miejsc intymnych. To przede wszystkim rozwiązywanie problemów, które wywołują dyskomfort, ból, poczucie wstydu, które są też przyczyną braku samoakceptacji, zaniżenia poczucia własnej atrakcyjności.
Jakiego rodzaju są to problemy?
Na przykład przerośnięte wargi sromowe, które przeszkadzają we współżyciu albo są źródłem bólu przy niektórych czynnościach, np. podczas jazdy na rowerze. Przyczyną wielu problemów może być poród: zbyt rozciągnięta pochwa przy wysiłku wydaje krępujące dźwięki, a współżycie nie daje żadnej satysfakcji. Niektóre kobiety zmagają się ze skutkami źle zszytego krocza, przez co odczuwają ból podczas współżycia. Zgłaszają się też panie borykające się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Na szczęście dziś kobieta nie musi być sama ze swoimi problemami, u nas znajdzie zrozumienie i pomoc.
Po porodzie wiele kobiet odczuwa dokuczliwe zmiany, ale chyba trudno im się zdecydować na interwencję chirurgiczną?
Kiedyś przyszła do mnie pacjentka, która borykała się ze swoimi problemami trzy lata, zanim zdecydowała się do mnie przyjść. A były one niebagatelne: miała źle zszyte krocze, ropnia w pośladku, odroczone gojenie, a w kroczu wielką bliznę! Chciała mieć jeszcze jedno dziecko, ale przy każdej próbie intymnego kontaktu odczuwała ból. Po wspólnym ustaleniu jej priorytetów, usunęłam zbliznowaciałą tkankę, która była źródłem problemu. Nie przywróciłam jej okolicom intymnym wyglądu sprzed ciąży, ale odtworzyłam ich funkcje, dzięki czemu mogła ponownie zajść w ciążę i urodzić długo oczekiwane drugie dziecko.
A jak ginekologia estetyczna może pomóc kobietom z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?
Dobór metody zależy zaś od stopnia dolegliwości. Mały stopień nietrzymania moczu można zniwelować dzięki bezbolesnym i szybkim zabiegom laserowym. W przypadku średniego i dużego stopnia trzeba zastosować metodę operacyjną lub taśmę pod cewnikową pozwalającą na odtworzenie odpowiedniego kąta między cewką moczową a pęcherzem. W klinice Perfect Medica używamy tzw. mini-slingów umożliwiających przeprowadzenie najmniej inwazyjnych zabiegów.
Czy zdarzyło się, że odmówiła Pani zabiegu pacjentce, bo pomimo jej chęci ingerencji w sferę intymną, nie było wskazań?
Kobiety, które do mnie przychodzą, często chcą się poradzić. Czują się niekomfortowo, porównując swoje okolice intymne na przykład do tych z pism dla dorosłych. Jako lekarz mogę ocenić, co faktycznie jest defektem, jednak zawsze staram się uświadomić pacjentce, że w tej sferze życia nie ma czegoś takiego jak norma, że nie powinna porównywać się do innych.
Jest więc Pani nie tylko lekarzem, ale i terapeutą…
Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rozmowa z pacjentką jest bardzo istotna. Razem szukamy rozwiązania problemu, który w sobie nosiła i w końcu zdecydowała się o nim komuś powiedzieć. Bardzo często problemy intymne towarzyszą kobiecie przez długi czas, bo zawsze jest coś ważniejszego, bo się wstydzi. Dla wielu osób pierwsza wizyta jest bardzo krępująca, dlatego tak dużą wagę przywiązuję do tego, żeby na każde pytanie dać wyczerpującą od-powiedź. Pacjentka musi czuć się w moim gabinecie bezpiecznie. Gdy już przełamie-my lody, panie nabierają pewności siebie i bardziej otwarcie zadają pytania, co pozwala łatwiej dojść do istoty problemu.
W jakim wieku kobiety najchętniej poddają się zabiegom ginekologii estetycznej?
To panie w różnym wieku. Niedawno była u mnie 15-letnia dziewczyna, która odczuwała dyskomfort z powodu dużej asymetrii warg sromowych. Przychodzą też do mnie panie 40-, 50-letnie i starsze, mówią, że w końcu zrozumiały, że ich problem można rozwiązać. Czasem chcą się odmłodzić, bo mają nowego partnera i intymna strefa ich ciała, którą traktowały jak tabu, stała się dla nich ważna. Chcą zadbać o swoją urodę erotyczną, bo – jak mówią – coś jeszcze im się od życia należy.
A czego najczęściej panie się obawiają?
Najbardziej – bólu. Tymczasem pochwa jest tak unerwiona, że pacjentka poddana działaniu światła lasera nie odczuwa go. Natomiast obszary, które są unerwione, znieczulamy. Poza tym większość operacji wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Szczególnie dbamy też o to, żeby wyłączyć lub maksymalnie zredukować odczucia bólowe po zabiegu.