kobieto-poznaj-swoja-seksualnosc-cz-2

Brak podniecenia czy przyjemności z seksu nie zawsze jest wynikiem naszej niechęci czy braku odpowiednich bodźców. Może być wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania narządów kobiety, choroby lub uszkodzenia. Czy da się to zbadać? Jak to można robić?

Z czasem unowocześnienie tej metody diagnostycznej dało także możliwość śledzenia przepływu krwi w obrębie genitaliów w czasie podniecenia seksualnego. Pozwoliło to na badanie efektywności leków pobudzających seksualnie, po których przyjęciu badano grupę testującą te leki.

Niestety metoda ta ma także swoje wady. Największą z nich jest obecność lekarza przy badaniu. Wiele kobiet jest tym faktem rozdrażnionych bądź zawstydzenie, przez co wyniki nie zawsze są zgodne z prawdą.

Mimo to ultrasonografia jest popularna, ponieważ nie wymaga od kobiety podniecenia seksualnego i obrazuje uszkodzenia tkanek.

Przepływometria laserowo-doplerowska

Lepszą pod względem braku stresu pacjentki metodą jest przepływometria laserowo-doplerowska. Badacz ma tu minimalny kontakt z genitaliami kobiety. Badanie to można przeprowadzić już w warunkach podstawowych.

Przed wykonaniem badania czyta się książkę o treści erotycznej lub ogląda 15-minutowy film erotyczny. Jest to niezbędne, by zobaczyć czy następuje prawidłowy zwiększony przepływ krwi w łechtaczce i wargach sromowych.

ALNG