kobieto-poznaj-swoja-seksualnosc-cz-2

Brak podniecenia czy przyjemności z seksu nie zawsze jest wynikiem naszej niechęci czy braku odpowiednich bodźców. Może być wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania narządów kobiety, choroby lub uszkodzenia. Czy da się to zbadać? Jak to można robić?

Światło lasera wychwytujące prędkość przemieszczających się pod powierzchnią skóry erytrocytów rejestrując obraz, który jest później porównywany do obrazu przedstawiającego prawidłowe zachowanie się krwi w momencie podniecenia. Jest to kolejna po ultrasonografii nieinwazyjna i prosta metoda mogąca wykryć nieprawidłowości w budowie kompleksu łechtaczkowego oraz w jego zachowaniu.

Rezonans magnetyczny, fotopletyzmografia i inne

Dzięki badaniom z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego dysponujemy dziś szczegółowymi opisami różnic w anatomii kobiet w okresie przedmenopauzalnym i pomenopauzalnym. Jednak oprócz rezonansu magnetycznego w diagnostyce dysfunkcji seksualnych pozytywne opinie ma także metoda diagnostyczna zwana fotopletyzmografią.

Dzięki niej można ocenić objętość krwi w pochwie i amplitudę tętna, a dodatkowo urządzenie to mające wielkość tamponu daje kobiecie możliwość łatwego w użyciu i samodzielnego badania. Siedzący w drugim pokoju lekarz, dostaje jedynie zapis elektroniczny wyniku po zakończeniu badania. Jest to bardzo komfortowa dla pacjentki metoda, bo nie musi się wstydzić przed lekarzem swoich reakcji, gdy przeprowadzane jest badanie – a polega ono na oglądaniu podniecających filmów.

ALNG