jak kochają zwierzęta

Miłość w świecie ssaków i ptaków przybiera różne oblicza. Wśród zwierząt zdarzają się prawdziwi monogamiści, nie brakuje też gatunków gustujących w poligamii, a także takich, w których miłosne podboje mają charakter incydentalny. Niektóre ptaki muszą się naprawdę nieźle natrudzić, by przypaść do gustu swojej wybrance. Jak kochają zwierzęta?

 

Jak kochają zwierzęta?

Zwierzęta podobnie jak ludzie zakochują się w innych przedstawicielach swojego gatunku. Jedne robią to wyłącznie w celach prokreacyjnych, dla innych stosunek jest formą sprawiania sobie przyjemności i budowania więzi pozwalających przetrwać w stadzie. Zwierzęta podobnie jak ludzie są zdolne do żałoby po stracie partnera, czasem jednak dopuszczają się zdrady. Wszystko zależy od gatunku i charakteru danego osobnika.

Miłość w świecie wilków

U wilków obserwuje się ścisłe przestrzeganie hierarchii. Kluczową rolę w stadzie odgrywa para alfa. Tylko ona może sobie pozwolić na wydanie na świat potomstwa. Pozostałe osobniki, ze względu na niżej zajmowaną pozycję, odpowiadają jedynie za wychowanie potomstwa pary alfa.  Wilki pod względem okazywanych sobie czułości niczym nie ustępują romantycznym i czułym ptakom.

Koty i ich przypadkowe romanse

Koty przypominają mężczyzn skaczących z kwiatka na kwiatek. Wstępujmiłość u kotówą ze sobą w krótkotrwałe relacje, które mają jedynie charakter prokreacyjny. Te kilka dni jest dla nich bardzo intensywnych, ale po  tym, jak zrobią „swoje”, opuszczają kocicę i poszukują kolejnej. Dotyczy to zarówno kotów domowych, które uciekają do kotki w czasie rui, jak i tygrysów czy jaguarów.

Poligamia wśród psów

Choć mogłoby się wydawać, że psy stanowią przeciwieństwo kotów, w stosunku do przedstawicielek swojego gatunku zachowują się tak samo jak mruczki. Liczy się dla nich głównie prokreacja i przekazanie swoich genów kolejnym pokoleniom. Dlatego też relacje suczek i psów na ogół mają charakter poligamiczny. Czworonogi są bardzo wierne, ale dotyczy to tylko ich właścicieli.  Pies potrafi przywiązać się do człowieka na całe życie, ale nie przekłada się to na jego relacje z suczką.

Romantyczna miłość w świecie ptaków

Ptaki wykształciły szereg rytuałów, które mają zapewnić im przychylność partnerki. To właśnie samczyki uczestniczą w castingu, którego zwycięzca zyskuje względy wybranej samiczki.  Nie każdy o tym wie, ale australijscy kuzyni wróbli – altanniki, starają się o dzióbek swojej wybranki bardziej niż niektórzy mężczyźni o rękę kobiety.  Te niewielkie ptaszki podczas godów zamieniają się w małych budowniczych. Przyozdabiają one altanki pięknymi kwiatami. Ten, który się najbardziej postara, może liczyć na przychylność samiczki.

Koguty i ich harem

Choć ptaki kojarzą się nam z wiernością, koguty to typowi poligamiści, o czym z pewnością miałaś okazję się przekonać podczas pobytu na wsi.  Samce mają do dyspozycji kurnik pełny kur.  Niestety, naukowcom nie udało się zbadać, czy ta sytuacja odpowiada samiczkom. Czy zaloty koguta do innych kur odbierają jako formę zdrady i czy chętnie dzielą się jego uwagą. Jedno jest pewne, kury nie sprzeciwiają się kogutowi.

Jak kochają papugi? Czułości u nimf

Miłość w świecie ptaków przybiera różne formy, jednak tę najbardziej romantyczną możemy obserwować w przypadku papug. Nimfy, kakadu, ary czy faliste pozostają sobie wierne przez całe życie. Owszem, czasem zdarzają się zdrady, ale są one dużo bardziej sporadyczne niż w świecie ludzi. Papugi to prawdziwi mistrzowie w okazywaniu sobie czułości. Nieustannie się adorują, cmokają i czyszczą sobie nawzajem piórka. Patrząc na woliery z większą ilością papug, bardzo można wyróżnić pary, ponieważ te nieustannie się do siebie tulą. Równie wierne jak papugi są kruki, które w okresie godowym wykonują istne akrobacje, aby przypodobać się partnerce. Pary kruków co roku korzystają z tego samego gniazda, dlatego też nie należy ich niszczyć nawet zimą.  Sokół zaliczany do ptaków drapieżnych to prawdziwy akrobata walczący o względy damy swojego serca. Jego spektakularne zaloty trwają stosunkowo długie.

 

Irmina Cieślik