Tocząc walkę ze zbędnymi kilogramami, łatwo dajemy nabrać się na różne „spalające tłuszcz” sztuczki. Czy koktajle odchudzające to tylko kolejny głośny trend, czy faktycznie mogą pomóc w procesie zdrowego chudnięcia?
Czy koktajle odchudzają? Fakty i mity
Bądźmy szczerzy, koktajle odchudzające nie spalają kalorii. Jeżeli zaczniesz pić je do każdego posiłku, to co prawda dostarczysz sobie wielu składników odżywczych, ale prawdopodobnie szybko przekroczysz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Ideą koktajli odchudzających jest zastąpienie jednego lub maksymalnie dwóch posiłków w ciągu dnia (np. drugiego śniadania i kolacji). Zazwyczaj są one niskokaloryczne, a jednocześnie wzbogacają dietę o witaminy i błonnik, który pobudza metabolizm oraz powoduje uczucie sytości. Włączając smaczny koktajl odchudzający do swojej diety, zyskujesz odżywczy posiłek, a przy okazji w prosty i zdrowy sposób redukujesz liczbę spożywanych kalorii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są bardzo szybkie w przygotowaniu — odpada wymówka, że nie masz czasu na gotowanie.
Jak przygotować koktajl odchudzający?
Jeżeli chcesz zacząć regularnie pić koktajle odchudzające, pamiętaj o prostej zasadzie: mają być zdrowe, pyszne i odżywcze, a przy tym dietetyczne. Niestety, bardzo łatwo wpaść w pułapkę i przygotować napój, który będzie ukrytą bombą kaloryczną. Aby pomóc Ci w początkach przygotowywania domowych koktajli odchudzających, przygotowałem 3 ważne wskazówki dla nowicjuszy:
- Stawiaj głównie na warzywa. Są zdrowe i niskokaloryczne, a więc idealnie nadają się dla każdego, kto chce zredukować wagę. Wybór masz ogromny, nie musisz ograniczać się do zielonego koktajlu pełnego szpinaku czy zwykłego soku z buraka. I chociaż koktajl warzywny nie brzmi tak smacznie jak owocowe smoothie, to właśnie on powinien stać się podstawą diety sokowej.
- Dosładzaj wyłącznie owocami. Oczywiście na owoce też znajdzie się miejsce — głównie jako naturalny słodzik. Bo chociaż miód czy suszone daktyle są zdrowe, to przy przygotowywaniu koktajli odchudzających lepiej postawić na dojrzałego banana, garść malin czy papaję.
- Mądrze wybieraj płynną podstawę. Najlepsza zawsze jest woda, ale koktajle muszą być również smaczne i sycące, więc mieszaj ją np. z napojami roślinnymi bez cukru, mlekiem, jogurtem czy kefirem.
Warzywne koktajle odchudzające
Pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że w każdym warzywnym koktajlu powinno znaleźć się trochę „zieleniny”: szpinak, jarmuż, kapusta, roszponka, rukola, sałata — wybierz to, co lubisz najbardziej. Warzywa zielonoliściaste są źródłem witaminy K i żelaza, więc zawsze będą dobrą podstawą przygotowywanego napoju.
Warzywne koktajle odchudzające możesz przygotowywać na słodko z dodatkiem owoców, orzechów i nabiału lub wytrwanie, mieszając warzywa z wodą czy kefirem i przyprawami (np. solą, pieprzem, oregano, bazylią, kuminem czy ostrą papryką). Dużo osób utożsamia koktajle warzywne z brakiem smaku, a tymczasem wystarczy ruszyć trochę wyobraźnią i poeksperymentować ze składnikami. Dodałeś kiedyś do swojego koktajlu np. trochę startego chrzanu lub wasabi? A może zrobiłeś słodkie warzywne smoothie z dyni Hokkaido, pomarańczy, mleka kokosowego i cynamonu?
Pamiętaj również, że „jesz także oczami”. Koktajl odchudzający ma zastąpić pełnoprawny posiłek, więc aby szybciej przekonać się do idei płynnej kolacji, zadbaj o jego podanie. Wybieraj ozdobne szklanki i kieliszki, przystrajaj koktajle ziołami, plastrami cytryny, słupkami warzyw czy domowymi warzywnymi chipsami (np. z bakłażana), a następnie delektuj się ich smakiem w towarzystwie najbliższych. W ten sposób przestaną być już tylko posiłkiem na szybko, a staną się smaczną, zdrową i niskokaloryczną alternatywą dla innych dań.
A jeżeli masz już swój ulubiony warzywny koktajl, podziel się przepisem w komentarzach!
Artykuł powstał przy współpracy z Piotrem Pardusem – trenerem personalnym z Krakowa i dwuktornym mistrzem świata w Fitness Model (2015 i 2016).