Kolagen jest białkiem, od którego w dużej mierze zależy zdrowie stawów. Jego niedobór jest przyczyną pojawienia się uciążliwych dolegliwości. Do utraty tej substancji dochodzi wraz z wiekiem – są to naturalne procesy starzenia się. Jego ilość mogą zmniejszyć także niektóre codzienne nawyki. Zobacz, dlaczego kolagen jest ważny dla stawów i jak go uzupełnić.
Podstawowe informacje o kolagenie
Kolagen jest białkiem zbudowanym głównie z proliny, hydroksyproliny i glicyny. Jest on bardzo ważny dla ludzkiego organizmu. Znajduje się niemal we wszystkich tkankach. Najwięcej jest go w skórze.
Kolagen jest wytwarzany przez fibroblasty. Jednak w ciągu życia jego ilość cały czas maleje. Zaczyna się to około 25. roku życia i ma ścisły związek z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Kolagenu jest nie tylko mniej, ale pogarsza się także jego jakość. W efekcie przestaje on spełniać swoją funkcję, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów z tym związanych.
Dlaczego kolagen jest ważny dla stawów?
Kolagen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Dzięki niemu tkanki, które tworzą staw mają zapewnioną odpowiednią elastyczność. Jest to istotne nie tylko z powodu wykonywania różnego rodzaju ruchów, ale przede wszystkim dla amortyzowania wstrząsów, na które układ ruchu jest nieustannie narażony.
Kolagen zapewnia odpowiednią produkcję mazi stawowej. Jest to lepka substancja, która znajduje się w każdym stawie. Zapewnia ona odpowiedni poślizg budującym go strukturom. Zapobiega nadmiernemu ścieraniu się kości, odżywia chrząstkę stawową, a także uczestniczy w usuwaniu szkodliwych substancji ze stawu.
Czym grozi niedobór kolagenu?
Zmniejszenie się ilości kolagenu powoduje, że stawy nie mogą prawidłowo funkcjonować. Zbyt mała ilość mazi stawowej:
- utrudnia poruszanie się,
- zmniejsza odporność układu kostnego na wstrząsy,
- powoduje nieodpowiednie odżywienie chrząstki stawowej.
W efekcie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Utrudnione jest wykonywanie ruchów, a przy niektórych z nich występuje ból. Dochodzi też do nadmiernej sztywności, co może skutkować niemożnością ruszenia się po długotrwałym wysiłku.
W jaki sposób można uzupełnić kolagen?
Na szczęście kolagen można uzupełniać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, w których jest on głównym składnikiem. Część z nich zawiera dodatkowo jeszcze inne substancje, które wspierają funkcjonowanie stawów. Są to m.in. witamina C, glukozamina, chondroityna, siarka organiczna(msm), kwas hialuronowy. Warto pamiętać, że suplementacja kwasu hialuronowego wpływa pozytywnie nie tylko na stawy, ale także na skórę (na której objawy zmniejszenia ilości kolagenu pojawiają się w pierwszej kolejności).
Jak jeszcze dbać o stawy?
Nie tylko suplementacja pozwoli zadbać o stawy. Konieczna jest również zmiana niektórych nawyków. Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej, która jest dostosowana do potrzeb organizmu. Ważne jest także noszenie odpowiedniego obuwia, zdrowe odżywianie, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i prawidłowa postawa.