Kolagen naturalny to białko fibrylarne, które wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, wygładzające i ujędrniające. Zastosowanie doustnej suplementacji kolagenu zapewnia również zdrowe stawy i chrząstki, a także łagodzi bóle kręgosłupa. Składnik pozytywnie wpływa również na włosy, ponieważ zapobiega ich wypadaniu oraz zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia.
Kolagen – co to jest?
Naturalny kolagen to białko będące głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, która zespala narządy i komórki oraz zapewnia mechaniczną stabilność oraz podporę komórek, dzięki czemu stają się one elastyczne i napięte. Proteina stanowi składnik większości tkanek, np. skóry czy więzadeł. Kolagen odpowiada za utrzymanie sprężystej struktury narządów oraz tkanek, a także przyspiesza gojenie się ran i innych uszkodzeń skórnych. Białko fibrylarne w kosmetyce jest najbardziej cenione ze względu na silne działanie uelastyczniające, napinające oraz wygładzające skórę. Naturalny kolagen wykorzystywany jest najczęściej do produkcji kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
Rodzaje kolagenu naturalnego
W ludzkim organizmie występuje prawie 30 rodzajów kolagenu, które pełnią różne funkcje. Wśród nich wyróżnia się kilka głównych grup różniących się między sobą lokalizacją, np. kolagen w skórze, kościach, chrząstkach, rogówce oka, więzadłach, ścięgnach, jelitach czy ścianach macicy.
Kolagen a witamina C
Stosując kolagen, należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego poziomu kwasu askorbinowego w organizmie. Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, dlatego aby białko fibrylarne wykazało całe spektrum właściwości, trzeba dbać o prawidłowy poziom witaminy. Najlepszym źródłem naturalnego kolagenu są wywary z kurzych łapek, wieprzowe nóżki, a także drobiowe skórki czy nóżki.
Kolagen – właściwości
Około 25. roku życia organizm ludzki zaczyna tracić naturalne zdolności do wytwarzania włókien kolagenowych, stąd na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, a cera traci elastyczność. Kolagen wykazuje silne właściwości regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe i wygładzające, dlatego w kosmetyce jest wykorzystywany głównie do produkcji kosmetyków do cery dojrzałej, z przebarwieniami lub problemami skórnymi, takimi jak blizny. W medycynie estetycznej białko kolagenowe wykorzystywane jest do wypełniania blizn, zmarszczek, a także usuwania cellulitu.
Kolagen – w jaki sposób wpływa na organizm?
Kolagen w formie suplementu, np. w tabletkach, przyjmowany doustnie, poprawia stan stawów, odbudowuje chrząstki, a także uzupełnia niedobory białka kolagenowego w skórze. Hydrolizat kolagenu pochodzącego ze skóry morskich ryb łagodzi ból stawów, a także kręgosłupa w części lędźwiowej.
Kolagen na włosy
Kolagen stosowany na włosy hamuje ich wypadanie, wzmacniając cebulki i odżywiając je. Po kuracji kolagenowej kosmyki stają się bardziej miękkie, wygładzone oraz nabierają blasku. Włosy łatwiej się rozczesują, a także nie plączą się bezpośrednio po umyciu.
Tekst partnera