kolagen-zrodlem-mlodosci

Wiele lat zajęło odkrycie tajemnicy młodego wyglądu. Dziś wiadomo, że za dobry wygląd skóry odpowiada kolagen.

Niestety, w miarę upływu czasu zmniejsza się synteza kolagenu, co przekłada się na wiotczenie skóry. Warto poznać metody, które pozwalają utrzymać jego produkcję na wysokim poziomie przez wiele lat.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które naturalnie występuje w organizmie człowieka. Ta substancja uczestniczy w funkcjach życiowych wielu narządów i tkanek. Odpowiada między innymi za sprężystość i jędrność skóry oraz jej właściwe nawilżenie. Niestety, gdy spada stężenie kolagenu, pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Stymulacja fibroblastów

Współczesna kosmetologia zna wiele metod, które stymulują fibroblasty odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu. Największą popularnością cieszy się technika, która sprowadza się do uszkodzenia termicznego. Kuracja kwasem polimlekowym również przynosi świetne rezultaty. Kwas ten jest cząsteczką syntetyczną uzyskiwaną z kwasu mlekowego, naturalnie występującego w organizmie. Preparat przygotowany na bazie wyżej wspomnianej substancji kryje się pod nazwą handlową Sculptra. Kwas polimlekowy nie powoduje skutków ubocznych. 9 miesięcy po wstrzyknięciu preparatu pod skórę, substancja ulega rozkładowi do dwutlenku węgla i wody. Zanim to jednak nastąpi, cząsteczki kwasu pobudzają fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu. W miejscu iniekcji, skóra i tkanka podskórna stają się pogrubione. Jednocześnie wzrasta ich sprężystość.

Redakcja