kolektory-sloneczne-sposob-na-ekologiczna-energie

Już od kilku lat kolektory słoneczne cieszą się rosnącą popularnością, a specjaliści przewidują w nich energetyczną przyszłość dla świata. Choć ich koszt jest spory, znaczne są także oszczędności przy używaniu energii słonecznej do ogrzewania domu. Dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i ograniczać zanieczyszczenia środowiska jedną z największych zalet będzie fakt, że kolektory są całkowicie ekologiczne.

Co to jest?

Kolektory to urządzenia służące do pobierania energii z promieniowania słonecznego, którą następnie przekazują do specjalnej instalacji podgrzewającej wodę. Najczęściej stosuje się je do użytku domowego, w zastępstwie np. bojlera czy kotła c.o. Można je również wykorzystać do ogrzewania podłogowego, jednak wymaga to znacznie większych nakładów.

Jak to działa?

Najwydajniej zainstalować kolektor słoneczny z południowej strony domu, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Może to być zarówno dach, ściana jak i kawałek wolnej posesji. Najważniejsze, by w tym miejscu nie było cienia. W ciągu dnia kolektor będzie pochłaniał promienie i nagrzewał wodę średnio do 70°C (podczas upałów nawet do 90°C, zimą w najcieplejsze dni do 40°C). Kolektory działają nawet wtedy, gdy słońce jest schowane za chmurami, choć oczywiście wówczas ich wydajność jest mniejsza. Tak naprawdę więcej szkody przynoszą zaniedbania ludzi, niż złe warunki atmosferyczne. Przy dobrym stanie technicznym i regularnym czyszczeniu paneli ich czułość jest na tyle duża, że będą w stanie pochłaniać również niewielkie promieniowanie.

M. Borowik