kolektory-sloneczne-sposob-na-ekologiczna-energie

Już od kilku lat kolektory słoneczne cieszą się rosnącą popularnością, a specjaliści przewidują w nich energetyczną przyszłość dla świata. Choć ich koszt jest spory, znaczne są także oszczędności przy używaniu energii słonecznej do ogrzewania domu. Dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą i ograniczać zanieczyszczenia środowiska jedną z największych zalet będzie fakt, że kolektory są całkowicie ekologiczne.

Wady i zalety

Ogromną zaletą kolektorów jest to, że wykorzystują naturalną energię słoneczną i redukują emisję gazów cieplnych. Nie powodują przy tym produkcji odpadów. Są więc rozwiązaniem ekologicznym i pomagają chronić środowisko. Kolektory są mało kosztowne w eksploatacji i szybko przynoszą oszczędności. Do wad tej technologii można zaliczyć dość duży koszt zakupu całej instalacji a także uzależnienie od warunków pogodowych. Niestety na obecną chwilę nie jest możliwe (przynajmniej w takim klimacie, jak nasz) całkowite przejście na ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi – na zimę konieczne jest przygotowanie instalacji zastępczej.

Czy to się opłaca?

Mimo wszystko tak. W Polsce można dostać nawet 50% dotacji na założenie kolektorów, a już po dwóch latach cała inwestycja się zwraca. Zagrożenie dla środowiska poprzez emisję gazów cieplnych i ogromną ilość odpadów wytwarzanych przez inne, tradycyjne ogrzewanie, jest ogromne. Trzeba robić wszystko, by to ograniczyć. Dlatego każdy eko-dom powinien mieć alternatywę w postaci naturalnego, słonecznego źródła energii.

M. Borowik