Kolonoskopia
Zdjęcie autorstwa Gioele Fazzeri z Pexels

Czy wiesz, że aż 63% Polaków, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, umiera z jego powodu? Dla porównania tylko 30% Amerykanów, u których stwierdzono nowotwór, ponosi śmierć. Z czego wynikają tak duże dysproporcje? W krajach zachodnich niewątpliwie większą wagę przywiązuje się do profilaktyki. W Polsce kolonoskopia wciąż stanowi temat tabu. Tymczasem warto o nim rozmawiać, aby obalić najczęściej spotykane mity. Co warto wiedzieć o kolonoskopii?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto wykonywać kolonoskopię?
  2. Jak często wykonywać kolonoskopię?
  3. Na czym polega kolonoskopia?
  4. Jak przygotować się do kolonoskopii?
  5. Znieczulenie do kolonoskopii
  6. Rak jelita grubego – czynniki ryzyka

Dlaczego warto wykonywać kolonoskopię?

Czy wiesz, że kolonoskopia, choć uchodzi za niezbyt komfortowe badanie, pozwala wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium? Jeśli tak się stanie, a polip nie jest rozległy, można go od razu usunąć. W praktyce wcześnie przeprowadzona diagnostyka pozwala na szybkie i bezinwazyjne leczenie. Chory nie musi przyjmować chemii ani być poddawany radioterapii. Rak jelita grubego rozwija się przez lata. W związku z tym warto się regularnie badać, ponieważ wcześnie wykryty, łagodny polip daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

Jak często wykonywać kolonoskopię?

Kolonoskopia to badanie przesiewowe, które należy wykonywać co 10 lat po 50. roku życia. Jeśli będziemy o nim pamiętać, ewentualne zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego zostaną wcześnie wykryte i usunięte. To znacznie zwiększa szanse na przeżycie i uniknięcie skomplikowanego leczenia.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu specjalnej rurki do końcowej części układu pokarmowego przez odbyt. Diagnosta w celu uzyskania lepszego obrazu może wtłaczać powietrze do jelit. Uczucie ich rozpychania nie należy do przyjemnych, jednak trzeba je znieść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i jak najdłużej korzystać z życia. Następnie organizm w naturalny sposób pozbywa się wtłoczonego powietrza, co może powodować skrępowanie.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przygotowanie do kolonoskopii polega na przestrzeganiu diety lekkostrawnej. Na dzień przed badaniem należy zaniechać przyjmowania pokarmów. W tym czasie spożywa się również specjalny płyn, który ma oczyścić jelita z zalegającej treści pokarmowej.  Obecnie można dostać też płyny o lepszym smaku. Niemniej zaletą tego starej generacji jest zawartość elektrolitów. Dzięki nim organizm mimo wydalania treści pokarmowych nie ulega osłabieniu.

Znieczulenie do kolonoskopii

Znieczulenie do kolonoskopii nie jest standardową procedurą, niemniej dopuszcza się je. W takiej sytuacji u pacjenta nie mogą występować żadne choroby współtowarzyszące. Aby możliwe było zastosowanie znieczulenia do kolonoskopii, przy badaniu musi asystować anestezjolog. Niewiele osób wybiera tę specjalizację, dlatego też brakuje lekarzy, którzy mogliby nam pomóc przejść przez to badanie w sposób bezbolesny. Trendem medycznym, który niewątpliwie zasługuje na uwagę, jest sedacja. W wielu krajach pacjentowi podaje się substancje uspokajające i redukujące napięcie. Ułatwia to sprawne przeprowadzenie badania. Przed przeprowadzeniem kolonoskopii pacjent otrzymuje jednorazowe spodenki ze specjalną dziurką na wysokości odbytu. Pozwala mu to zachować choć częściowo poczucie intymności.

Rak jelita grubego – czynniki ryzyka

Do wystąpienia raka jelita grubego predysponuje szereg czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić: wiek, złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu, spożywanie nadmiernych ilości czerwonego mięsa, brak ruchu i otyłość. Zaledwie w kilku % przypadków w grę wchodzą predyspozycje genetyczne. Zazwyczaj za zachorowaniem na raka jelita grubego stoi niezdrowy styl życia. Zdrowa dieta, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i alkoholu, jak również systematyczna aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.