konsekwencje-niedoboru-wody

Odwodnienie jest stanem poważnie zagrażającym naszemu organizmowi i występuje wówczas, gdy ma on mniej wody niż potrzebuje. Nasze ciało stara się utrzymać objętość wody w ustroju na stałym poziomie przez właściwe zrównoważenie jej pobierania i wydalania.

Starajmy się nie dopuszczać do powyższych deficytów, ponieważ przynoszą one trudno odwracalne ubytki na naszym zdrowiu. Niech tzw. suchy język lub popękane usta, a nie wycieńczenie, zapadnięte oczy i senność będą dla nas sygnałem, że nasz organizm domaga się wody i powinnyśmy zwiększyć jej spożycie.

Przeanalizuj swoją codzienną dietę pod kątem wypitej ilości i rodzaju płynów. Czy nie jest ona uboga w wodę w czystej postaci? Jeżeli tak, spróbuj zwiększyć ilość wody mineralnej do 1,5 litra dziennie, obok wypijanej kawy i herbaty. Nie przerażaj się od razu podaną przez nas ilością – to tylko 6 szklanek wody w ciągu 14-16 godzin Twojej aktywności. Wprowadź zmiany stopniowo, zaczynając od 1-2 szklanek wody po przebudzeniu – możesz ją lekko ogrzać lub dodać do niej soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Minimum 20 minut przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody – osiągniesz w ten sposób dodatkową korzyść wypełnienia żołądka, co gwarantuje, że zjesz mniej niż normalnie i zadbasz o szczuplejszą sylwetkę!

Redakcja